Op het te reproduceeren plan was een gedeelte der wegen, grachten en sectiegrenzen gekleurd. De afdruk gaf dan ook duidelijk aan welke kleuren nadeel aan de scherpte der teekening hadden veroorzaakt. De met zwaar carmijn getrokken cirkeltjes voor punten van driehoeksmeting enz. kwamen op den afdruk voor, echter zooals vanzelf spreekt als zwarte cirkeltjes. Blauwe lijnen laten het licht vrij goed door, zoodat ruitlijnen niet op den afdruk worden overgebracht. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen waren terzijde van de ruitpunten op de blauwe lijnen zwarte lijntjes van i m.M. lengte geteekend, die dus op den afdruk de ligging der ruitlijnen aangeven. Zooals reeds is gezegd zouden we het procédé niet geheel kunnen volgen. Wij woonden de reproductie van hetzelfde plan in het eerste en laatste stadium bij. In het eerste stadium zag men het prepareeren van de aluminium- plaat, de electrische belichting van het plan op de geprepareerde plaat, de ontwikkeling van de plaat, het wegnemen der onge- wenschte tinten en ten slotte bet negatief beeld op de aluminium- plaat, gereed tot verdere verharding in het tweede stadium. Dit stadium vorderde te veel tijd, waarom we ons begaven ter drukkerij, waar de aluminiumplaten, reeds vóór ons bezoek voorzien van het verharde negatieve beeld van het plan, met zwarte of grijze inktrollen werden behandeld en de afdrukken in die tinten onder zware persen werden vervaardigd. Hiermede was voor ons de Neodruk ten einde en begaven we ons naar een ruime zaal, waar tal van meet- en teekenbenoodigd- heden waren tentoongesteld. Binnentredende viel het oog op een groote pantograaf van nauwkeurige en soliede constructie. Alles op te sommen, wat hier te zien was zou niet gemakkelijk vallen, schier alles, wat op landmeetkundig gebied in de prijs couranten van Reiss en die van de etaleerende firma voorkomt, was daar in natura aanwezig. Gaarne zouden velen onzer een keuze gedaan hebben uit de •theodolieten op drievoet, sextanten, prisma's, meetbanden, jalons, schietlooden, teekentafels, teekeninstrumenten, kaarteerapparaten, rekenlinealen, enz., enz. 4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 41