43 INGEZONDEN. «Niet te qualificeeren». De overname in de 2de aflevering van den vorigen jaargang van «Niet te qualificeeren» uit «Suriname koloniaal Nieuws en Advertentieblad» geeft mij aanleiding tot eenige aanmerkingen. Ware die overname niet geschied in een vaktijdschrift als het «Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde» dan had ik mij daarvan onthouden; thans echter nu door de opname daarvan een geheel verkeerd licht wordt geworpen op bestuursverrichtingen in Suriname en moedwillig afbreuk aan goede bedoelingen wordt gedaan voel ik mij verplicht de ware strekking van de bestuurs daden b'oot te leggen en er tegen te hoeden dat men in Nederland en elders in den waan verkeere dat de landmeetkunde in Suriname op een dergelijken lagen trap staat als men uit dat stuk zou moeten opmaken. Waar de geachte Schrijver van genoemd stuk op bladzijde 78 spreekt van een «plomp verloren gestelde paal aan de monding der Djoeka kreek» en het doet voorkomen als zoude deze paal naar de meening van het Bestuur eenige grootere nauwkeurigheid aan de ligging dier kreek geven, daar heeft hij geheel de be doeling van het stellen dier paal niet begrepen. Die paal werd niet gesteld om de kreekligging te bepalen maar alleen om de Djoeka-kreek te identificeeren. Het is toch voorgekomen (wat den geachten Schrijver zeker niet onbekend zal zijn) dat een landmeter een andere kreek als uitgangspunt had genomen dan de daarvoor aangewezene en toen daar kwesties uit ontstonden, volhield dat de kreek van waaruit hij gemeten had de ware was. In dergelijke gevallen is het dikwijls zeer moeilijk om te bewijzen welke de goede kreek is, vooral als alleen de mond en niet de loop der kreek is opgenomen en aan denzelfden rivieroever eenige kreekjes dicht bij elkaar liggen. Om nu in het vervolg dergelijke kwesties te voorkomen stelde het Bestuur aan den mond van de Djoeka kreek, als zijnde een officieel uitgangspunt een paal, m. a. w. het Bestuur bepaalde de naam der kreek en niet de ligging. Dat was de geheele be doeling. En om nu het stellen van deze paal aan het publiek bekend te maken, vulde men de kaart aldaar met een «stip» aan. Nadat schrijver op bladzijde 79 mededeelt op welke wijze de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 43