48 Hieruit blijkt, dat voltooid zijn: de Rijkswaterpassing; de hoekmetingen voor het primaire driehoeksnet; de astronomische plaatsbepalingen voor datzelfde net; en dat nog afgewerkt moeten worden: de basismeting voor het primaire driehoeksnet; de slingerwaarnemingen in eenige punten van dat net; en de secundaire driehoeksmeting, welke laatste bestreden wordt uit Hoofdstuk Vlli? der Staatsbegrooting. Voor de basismeting zijn studies noodig, waaraan door de Commissie de noodige aandacht wordt geschonken. De slmgerwaarnemingen zouden thans zeker reeds voor een groot deel gereed zijn, wanneer de Commissie niet het overlijden, in September 1908 van den ingenieur Modderman had te betreuren. Eerst op I October 1910 mocht het aan de Commissie gelukken een ingenieur te vinden, van wien mag worden aangenomen, dat hij is opgewassen voor de taak om deze werkzaamheden voort te zetten. Uit den aard der zaak is het niet wel mogelijk op dit oogenblik te bepalen, op welk tijdstip de verschillende nog te verrichten werkzaamheden zullen zijn afgeloopen. Tegenover de opmerking, d^t ernstige pogingen gedaan zouden moeten worden om de grenzen der onderneming (vermoedelijk worden bedoeld de werkzaamheden der Commissie) in te perken, meent de ondergeteekende er op te moeten wijzen, dat de Rijkscommissie op verzoek der Regeering geheel belangeloos een taak vervult, die van groot en algemeen belang wordt geacht. De door haar verrichte waterpassing vormt den grondslag van alles wat betrekking heeft op de hoogteligging van ons land; de rijksdriehoekmeting levert de onmisbare gegevens voor alle opmetingen, welke onder het beheer van de verschillende takken van den Staatsdienst worden verricht. Door deze waarnemingen, aangevuld met enkele andere onderzoekingen, levert Nederland een zeer bescheiden bijdrage in de gegevens, welke in de Internationale Vereeniging voor Aardmeting worden verwerkt voor het verkrijgen van eene juiste kennis omtrent den vorm, de grootte en de bewe ging van de aarde. Bulgarije, Servië en Turkije zijn de drie eenige Euro- peesche Staten, die niet tot de Internationale Vereeniging zijn toegetreden. Het was den ondergeteekende dan ook aangenaam te zien dat andere leden voor de hier gedane klacht geen reden vonden. EERSTE KAMER. STAATSBEGROOTING VOOR 1911. Hoofdstuk VUB. In de vergadering van 9 Februari 1911 werd Hoofdstuk VUB zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 48