135 metingen toch, bij metingen in heuvelachtig of bedekt terrein wordt veelal een ingewikkeld en tijdroovend samenstel van meet lijnen geconstrueerd, waar met behulp van hoekmeting grootere eenvoud en nauwkeurigheid bereikbaar zouden zijn. Dit euvel vindt zijn oorzaak hierin dat dikwijls niet ter beschik king van de landmeters voor den kadastralen bijhoudingsdienst is een hoekmeetinstrument (theodoliet). Bij de kantoorwerkzaamheden moeten vele landmeters voor de bepaling der oppervlakte van perceelen zeer omslachtige en weinig nauwkeurige berekeningsmethoden volgen omdat aan vele Be waringen van Hypotheken en Kadaster geen voor die bereke ningen dienstige instrumenten, planimeters, te hunner beschik king zijn. Aan het bestuur werd ter vergadering bovengenoemd op gedragen zich namens de Vereeniging voor Kadaster en Land meetkunde tot Uwe Excellentie te wenden met het verzoek de bovengenoemde instrumenten ter beschikking der landmeters van den velddienst te stellen. Bij het daarop door ons ingestelde onderzoek bleek: a. dat alleen in de divisiehoofdplaatsen één of meer hoekmeet- instrumenten aanwezig zijn, terwijl aan de 23 overige kantoren geen theodolieten ter beschikking der landmeters staan; b. dat aan 16 kantoren van Hypotheken en Kadaster nl. Alkmaar, Almelo, Breda, Brielle, Eindhoven, Goes, Gorinchem, Haarlem, Hoorn, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Tiel, Utrecht, Winschoten en Zierikzee in het geheel geen planimeters aan wezig zijn. Naar onze meening zou voldoende verbetering tot stand kunnen komen ie door aan ieder der 23 kantoren onder a bedoeld een een- voudigeti theodoliet ter beschikking der landmeters te stellen; voor ongeveer f 100.per stuk zijn voor het doel genoegzaam nauwkeurige instrumenten verkrijgbaar; 20 door aan ieder der kantoren onder b genoemd minstens éen planimeter aan te schaffen; naar onze meening zijn de een voudige compensatiepoolplanimeters (prijs ongeveer f 40.per stuk) voldoende. Redenen waarom voornoemd bestuur de eer heeft Uwe Excel lentie eerbiedig te verzoeken door het brengen van een som van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 137