i4o juistheid worden geconstateerd de oppervlakte der perceelen wordt daardoor van zelf vastgesteld. De algemeene groote waardevermeerdering der grondstukken eischt dringend groóter nauwkeurigheid bij de inhoudsbepaling en de vastlegging der eigendomsgrenzen dan vroeger gevergd en bereikt werd, temeer waar onder het publiek de meening ingang heeft gevonden dat het kadaster geloofwaardig is ten aanzien van de grensbepaling. Zoodanig moeten de metingen zijn ingericht dat worden voorkomen gevallen als aangehaald in de Min. missive d.d. 22 Mei 1912 n°. 21 Regie waarbij de landmeter op een dwaalspoor werd gebracht door latere aanwijzing en hij dus geen onbetwistbaar vertrouwen kon stellen in de vroegere opmeting. Een enkele blik op de bijlagen A toont aan dat de metingen tot instandhouding van het kadaster thans krachtens de betrek kelijke voorschriften en de eischen der praktijk geheel anders worden ingericht dan vroeger het geval was. De meetlijnen moeten aan vaste terreinvoorwerpen worden verbonden en de eenvoudiger maar ook minder nauwkeurige en minder deugdelijke wijze van werken van voorheen (voldoende voor de heffing der grondbelasting) zou geheel ontoereikend zijn voor de bovenomschreven eischen. De toename van de hoeveelheid kadastralen arbeid wordt geïl lustreerd door bijlage B, die een overzicht geeft van het aantal posten ter uitmeting geboekt aan 27 bewaringen (het gelukte ons bestuur niet van alle 34 bewaringen deze opgaven te verkrijgen) in de jaren 1909, 1910 en 1911. De getallen daarvoor gevonden zijn respectievelijk: 33121, 34372, 37122. Het aantal zoogenaamde controleursposten, dat zijn posten door de controleurs van de grondbelasting ter uitmeting opgegeven, draagt in hoofdzaak bij tot deze vermeerdering, en wel voor een goed deel daardoor, dat de opgaven van veranderingen aan ge bouwde eigendommen, thans afkomstig van de ambtenaren van den actieven dienst (Kommiezen) menigmaal worden gedaan zonder plaatselijk onderzoek, vaak worden verkregen door overname der aangiften van voorgenomen bouw bij de gemeentebesturen. Om aan te tonnen -welke kadastrale werkzaamheden aan deze opgaven zijn verbonden, dienen de bijlagen C en D. Na de meting

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 142