142 den controleur der grondbelasting, eene beoordeeling die echter zonder plaatselijk bezoek weinig waarde kan hebben. Bij niet opname loopt de landmeter de kans bij een volgend bezoek aan de gemeente door hernieuwde opgave van den con troleur, toch tot opmeting en toepassing gedwongen te worden. Omdat hij dus eenmaal op het terrein is en om de mogelijkheid van een tweede reis te ontgaan (vooral als de af te leggen afstand wat groot is), wordt tot opmeting en toepassing overgegaan en de kadastrale archieven van bijna alle bewaringen leveren in grooten getale de bewijzen van voor het Kadaster totaal overbodigen arbeid. De bijlagen E, verzameld uit alle streken van ons land, zijn kopieën van hulpkaarten (bijlagen D), alle betrekking hebbende op kleine veranderingen in oppervlakte gebouwd, zonder dat daarbij rekening is gehouden met de veranderingen der belastbare opbrengst; verschillende kopieën zijn op een blad samengevoegd en de perceellijsten weggelaten. Zij zijn alle voorbeelden van hulpkaarten, zooals er naar onze meening geen enkele moest worden opgemaakt en toonen aan dat de denkwijze omtrent de overbodigheid van zoodanige toe passingen over 't geheele land bij de landmeters van het kadaster dezelfde is. Naast de figuren der hulpkaarten is vermeld het bedrag der belastbare opbrengst gebouwd vóór en na de wijzi ging, waarvan de figuur het resultaat voor de kadastrale kaart weergeeft. Een oppervlakkig nagaan dier bedragen toont onweerlegbaar aan, dat er weinig verband bestaat tusschen de wyziging van de belast bare opbrengst en de wijziging in de «.platte grond» der gebouwen. Meermalen vermeerdert de belastbare opbrengst terwijl de opper vlakte gebouwd vermindert, vele malen blijft de bel. opbrengst dezelfde, terwijl de hulpkaart nieuwe gebouwtjes (b.v. kleine schuurtjes) vertoont, enz. enz. Voor de schatting zijn geheel andere gegevens noodig die niet aan de voorstelling op de kadastrale kaart kunnen worden ontleend. In een artikel «Achterstand» van de hand van den redacteur van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, den heer P. J. Hamelberg te Utrecht, en opgenomen in dat Tijdschrift, jaargang 1912 aflevering 4, welk artikel handelt over posten met geringe vermeerdering van belastbare opbrengst, wordt aangetoond,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 144