143 dat uit een finantieel oogpunt ook nog al iets tegen de opmeting en toepassing van die wijzigingen der gebouwde eigendommen valt aan te voeren. Voor die posten in de provincie Utrecht wordt in dat artikel een berekening gemaakt, waaruit blijkt, dat de kosten door den staat gemaakt voor meting, toepassing en schat ting, hooger zijn dan 't gekapitaliseerde bedrag van de vermeer dering der grondbelasting. Als bijlage F voegen wij een overdruk van dat artikel bij deze memorie. In de eerste 8 maanden van dit jaar werden aan het kantoor Arnhem ruim 460 posten van het register no. 9 behandeld, die, wanneer een deskundige van te voren op het terrein was geweest, niet ter uitmeting zouden zijn opgegeven. Ook bij eene berekening voor deze posten (waaronder er zijn met belangrijke verhooging van belastbare opbrengst) wordt het resultaat niet gunstiger, dan dan dat de baten ongeveer tegen de kosten opwegen. Aan 't kantoor Assen werden in 't zelfde tijdsverloop 103 zoo danige posten behandeld; in Breda 104; in Deventer vormen deze posten V3 gedeelte van alle controleursopgaven. Eindhoven levert in de eerste 8 maanden van 1912: 64, Haar lem 198, 's Hertogenbosch 132, Maastricht 230, o.i. overbodige posten, enz. enz. Dat de materieele toestand der kaarten ernstig wordt bedreigd door de toepassing van die vele veranderingen, vindt zijn oorzaak in de bijwerking. Deze moet plaats hebben door radeering van den ouden toestand (blauwe lijnen op de bijlagen D) en het teekenen van den nieuwen toestand (roode lijnen op bijlagen D) op de geradeerde plaatsen. Dit kan hoogstens twee a driemaal geschieden, omdat daarna het papier der kaarten te dun is ge worden om nogmaals te worden geradeerd; vernieuwing is dan onvermijdelijk. In de hypothecaire en kadastrale registers worden de perceelen meestal tweemaal overgebracht, eenmaal tengevolge den metings- staat n°. 75 en eenmaal tengevolge den schattingsstaat; het behoeft geen nader betoog dat vernieuwing der registers door dubbele overbrenging wordt vervroegd. Nu zijn reeds in de thans geldende voorschriften bepalingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 145