H4 opgenomen, die geheel overeenstemmen met onze zienswijze om trent meting en toepassing van geringe wijzigingen der gebouwde eigendommen en stichting van kleine en onbelangrijke neven gebouwen. Artikel 38 toch der I. K. zegt: «(terreins)veranderingen van «zoo weinig beteekenis, dat zij de verkenning niet bemoeilijken, worden hieronder (de opneming) niet begrepen», maar deze be paling wordt vrijwel te niet gedaan door de bevoegdheid den controleur in de min. missive van 9 Febr. 1912 n°. 31 D. B. gegeven. 0m aan te toonen dat de verkenning niet bemoeilijkt wordt door weglating van de kadastrale kaart van allerlei geringe bijbouwen enz., gaan als bijlagen Gj en G2 hierbij twee kaarten. G] is een gedeelte van een kadastrale kaart zooals die er thans uitziet (de perceelnummers zijn weggelaten), G2 is hetzelfde gedeelte kaart zonder die bijbouwen, nevengebouwen enz. (een 60-tal.) Zelfs voor een leek is het duidelijk, dat G2 even geschikt is voor de verkenning als Gj. Het spreekt van zelf dat b.v. molens, als zeer gemakkelijk reeds in de verte herkenbare terreinvoorwerpen steeds dienen te worden opgemeten, alsook alleenstaande schuren, wanneer verder geen gebouwde eigendommen in de nabijheid aanwezig zijn. Maar er is nog meer voor onze zienswijze aan te voeren; bij de herziening der gebouwde eigendommen (Wet van 2 Mei 1897 Stbl. N°. 124) ontvingen de voorzitters der commissiën van de Hoofdcommissie een aanschrijving dat zij slechts ter uitmeting moesten opgeven nieuw gestichte of ook wel oude huizen, die niet op de plans mochten voorkomen. Bij verandering in den toestand van bestaande gebouwen was dat niet noodig, en die opgave werd dan ook meestal slechts gedaan als de afwijking zoo aanzienlijk was, dat aan herbouw moest worden gedacht. Deze aanschrijvingen zijn, als behoorende tot het archief van de voorzitters der commissiën, na afloop der herziening met die archieven aan het Departement van Financien opgeborgen. Bij de herziening van 1897 werd dus geschat zonder dat de voorstelling op de kadastrale kaart overeenkwam met de werke lijkheid en o.i. zeer terecht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 146