149 toevallig dat de smederij toen verhuurd was aan den huurder van het huis. De nummering en al de daaraan gepaard gaande arbeid had geheel voorkomen kunnen worden door eenvoudig de aanslagen voor huis en smederij bij 't eerste kadastrale perceelnummer af zonderlijk te vermelden. Het laatste voorbeeld geeft ons de gelegenheid het onderwerp onzer ie memorie, daarin van zuiver kadastraal oogpunt bezien, ook wat nader te beschouwen in verband met de hypothecaire boekhouding. Deze heeft er het grootste belang bij dat vernum mering van perceelen zooveel maar eenigszins mogelijk is, wordt voorkomen en wel met het oog op het nagaan van de al of niet bezwaardheid der perceelen. Ook voert het telkens vernummeren het tijdstip der noodzakelijke vernieuwing der hypothecaire in schrijvingen naderbij. Het ligt dus voor de hand, dat de Hypo theekbewaarders tegenstanders van vernummeren zijn, en, de juistheid daarvan erkennende, schreef het Hoofdbestuur dan ook zeer terecht voor, dat vernummering tot het noodzakelijke moet worden beperkt. (Art. 46 en 63 I. K.) Aan de eene zijde dus een sturen in de goede richting, aan den anderen kant een drang lijnrecht daar tegen in door het streven naar splitsen en vernummeren van kadasterperceelen. Ook meenen wij ten aanzien dezer aangelegenheid er de aan dacht op te mogen vestigen dat voor het in kaart brengen van al de opgenoemde kleinigheden, zeer veel van het gezichtsvermogen der landmeters wordt geëischt. Zij moeten toch al zoo veel van hun oogen vergen, meer dan eenige categorie van ambtenaren van het Kadaster of soortgelijke dienstvakken; men verzware hun taak vooral in dit opzicht niet zonder dringende noodzakelijkheid. Gaan wij nu nog na hoe de schatting geschiedt. Bij ons onderzoek bleek dat vele malen duidelijk te consta- teeren is, dat bij bijbouw, enz. herschatting van het geheele ge bouwde eigendom plaats heeft; toch wordt ook dikwijls voor een schuurtje, bijbouw, enz. eenvoudig een klein bedrag bijv. f 5. aan de vroegere belastbare opbrengst toegevoegd of bij gedeeltelijke slooping er van afgetrokken,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 151