150 Wat is nu de bedoeling der wet? O. i. zonder twijfel de V opvatting. Immers art. 12 der wet G. zegt, dat schatting plaats heeft door vergelijking met andere soortgelijke eigendommen in dezelfde gemeente gelegen. Art. 11 bepaalt, dat schatting plaats heeft bij ontstaan of wijziging van gebouwde eigendommen en art. 7 somt de ver schillende wijzigingen op, die door de wet als zoodanig worden aangemerkt. De vraag is nu maar, is een schuur, een bakhuis of een varkenshok een eigendom dat ontstaat of heeft het tot stand komen daarvan alleen wijziging van het gebouwd eigendom ten gevolge; en waar dergelijke zaken geen reden van bestaan hebben zonder het oorspronkelijk belasting object, is o. i. de juiste uitleg dat men hier met het tweede geval, dus met een wijziging te doen heeft. Bij iedere stichting van een schuur, enz., moet dus de belast bare opbrengst van het geheele gebouwde eigendom volgens Art. 12 der Wet G. op nieuw worden vastgesteld en daarbij is evenmin voorstelling op de kadastrale kaart van alle onderdeelen van het eigendom noodig als dit bij de herziening het geval was (zie ie memorie laatste bladzijde). Bij de schatting kan het gebouwd eigendom, zooals het was vóór de wijziging dienst doen als «soortgelijk eigendom in dezelfde gemeente gelegen» (zie boven), maar ook dan is geen voorstelling op de kadastrale kaart noodig. Het eenige argument dat dus zou kunnen worden aangevoerd tegen ons betoog, is de moeilijkheid voor de controleurs der G. B. om zich te verkennen bij niet voorstelling van alle détails op de kaart. Voor zoover de bijlagen G. 1 en G. 2 onzer ie memorie nog niet overtuigend genoeg mogen zijn, voeren wij nog aan, dat van de thans met biseau en calqueerpapier te velde trekkende kommiezen der D. B. wordt verondersteld dat zij zich met behulp daarvan weten te oriënteeren; hoeveel te meer mag van de controleurs worden verwacht dat zij zich ook zonder schuren, varkenshokken, serres, enz. op de kaart voorgesteld te zien, behoorlijk zullen kunnen verkennen. Bij de ongebouwde eigendommen speelt het onderwerp ontgin ningen een voorname rol.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 152