keningen in dubbel, op de schaal van het plan ingeleverd, de grootte der ontgonnen oppervlakte wordt daarop door den land meter berekend en aangeteekend, de controleur ontvangt in plaats van een staat 75 met bijlagen dus een stuk veldwerk, waarop alles is vermeld wat hij voor het opmaken van een staat 75bis noodig heeft; deze veldaanteekeningen dienen tevens om de ont- ginningsgrenzen op het veldplan te brengen. Vernummering blijft dan achterwege zeer ten gerieve van de hypothecaire boek houding en besparing in tijd en geld is er 't gevolg van. Aan sommige bewaringen wordt reeds met succes in dien zin te werk gegaan. Ook hier is 't echter noodig de beoordeeling der wenschelijkheid van vernummering óf schetsmatige voorstelling op het veldplan te laten aan den ambtenaar van het kadaster. Bij dc ongebouwde eigendommen, dus ook een volkomen tot haar recht komen van de opbrengst der grondbelasting en evenals bij de gebouwde eigendommenzooals in de ie memorie werd aangetoond, vermindering van kosten. Aan vele bewaringen worden thans ontginningsopgaven inge zonden, die onnoodig beslag leggen op tijd en werkkracht der ambtenaren van het kadaster; noemen wij eenige aan de praktijk ontleende voorbeelden. De opgave luidt b.v. i°. «Ontginning, bouwland en weiland»bij het terreuronderzoek blijkt, dat alles bouwland is of weiland; juist bij nieuw ont gonnen perceelen vinden dergelijke wijzigingen veelal plaats. 2°. «Ontginning, dennen en hakhout»het blijkt dat het geheele perceel bosch is en dat dennen en hakhout elkaar afwisselen; men kan toch niet ieder groepje beplanting als afzonderlijk perceel op de kaart brengen. 3°. «Ontginning»; het blijkt den landmeter dat langs den lagen, bij hoogen waterstand overstroomden, kant van een beek wat wild gras groeit. 40. «Ontginning, vrijdom 1913 en 1914». De landmeter komt op het terrein en ontdekt dat er een gedeelte van het perceel een jaar later is bepoot dan een ander stuk, misschien door tijdelijk gebrek aan pootmateriaal. Over een jaar is het verschil niet meer te constateeren en een afscheiding bestaat tusschen de beide gedeelten niet. 152

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 154