153 5°. Ontginning»; het blijkt den landmeter dat het geheele perceel gecultiveerd is en dus het bezoek van hem en zijn arbeiders overbodig. Nog een groot bezwaar der ontginningsopgaven is dat dikwijls stukjes ter uitmeting worden opgegeven en dientengevolge moeten worden vernummerd die onbelangrijk mogen worden genoemd ten opzichte van de oppervlakte van het geheele perceel. Terecht schreef de thans vervallen Instructie voor de Ambtenaren van het Kadaster van 1869 (Uitgave 1869) in Art. 110 voor dat bij perceelen van 2 H.A. of meer, alleen ontgonnen gedeelten van minstens '/2 H.A. voor opmeting in aanmerking kwamen en bij perceelen van minder dan Vr H.A. geen splitsing wegens ontginning moest plaats hebben. Deze bepaling was niet van kracht, indien bleek dat door voltooiing van het geheel drie of vier jaar uit te stellen, van deze wijze van opneming misbruik werd gemaakt. We gaven hierboven maar enkele voorbeelden; we zouden er vele meer kunnen aanhalen, die alle er voor pleiten dat het ge- wenscht is aan de ambtenaren v/h. kadaster op te dragen om te beslissen wat al of niet in kaart gebracht moet worden, hetzij nog eens herhaald: zonder aan een behoorlijke toepassing der wet G ook maar in 't minst te kort te doen. Ten aanzien van de ongebouwde eigendommen komen wij dus tot dezelfde conclusie als in onze eerste memorie ten opzichte van de gebouwde eigendommen. Bij het zoeken naar middelen ter verbetering moet, voor wat betreft de gebouwde eigendommen, o.a. in het oog worden ge houden dat geïdentificeerde vaste punten voor de instandhouding van het Kadaster van groote waarde zijn, terwijl het wenschelijk is dat iedere stichting van een alleen staand gebouw op een afzonderlijk perceel ter uitmeting wordt opgegeven, tenzij het van zeer vergankelijk materiaal is gebouwd b.v. zonder steenen voet. De oppervlakte doet hier o.i. niet terzake, omdat b.v. een peil schaalhuisje aan een rivierdijk, dat allicht onder de maat zou zijn, op de kaart dient te worden voorgesteld. De gang van zaken zou dus moeten zijn: De controleur der G, B. verzamelt alle opgaven van veranderingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 155