«56 Na een werkzaamstelling van enkele maanden gaan deze oud ontvangers reeds schattingen verrichten. Het spreekt wel van zelf dat, waar men in de praktijk dus ziet dat het terrein werk der controleurs reeds na een zoo korten tijd verricht wordt door ambtenaren die uit den aard van hun vorigen werkkring volkomen vreemd zijn in het hun nieuwe voor een goed deel kadastrale werk, men veel beter hetzelfde werk kan opdragen aan de personen die in een voornaam gedeelte van dit werk reeds geheel thuis zijn: de landmeters v/h. Kadaster. Het kantoorwerk der controleurs geschiedt thans reeds voor het leeuwendeel door klerken en deze werkzaamheden, zoowel als die niet door de klerken worden verricht zijn niet van dien aard dat daarvoor een afzonderlijk, zeer duur corps ambtenaren gehandhaafd dient te blijven. Aan bovengenoemd artikel «Bezuiniging» ontleenen wij verder nog het volgende: «Deze ambtenaren (de landmeters) die, de meting doende, op «het terrein komen, zijn met de toestanden volkomen vertrouwd «en kunnen zonder eenig bezwaar tegelijkertijd de schatting «bewerkstelligen. «Waar de betrokken dienstvakken, zonder soms voldoende af- gebakende taak zoo dicht naast elkaar staan, ontstaat rivaliteit, «die in den dienst bezwaren geeft. «Bij de verschillende schattingscommissies voor de herziening «der gebouwde eigendommen, werk gelijksoortig aan dat der «controleurs, waren zelfs particuliere personen voorzitters. De beide «categoriën (metings- en schattings-) ambtenaren ressorteeren onder «verschillende afdeelingen van hetzelfde departement (registratie «en direct^ belastingen) en dit veroorzaakt noodeloozeti omslag «in de administratie. «Met een ernstigen wil valt hier inderdaad te bezuinigen.» Een practisch bezwaar zou kunnen worden tegengeworpen en wel dit: de controleurs bezoeken de te schatten perceelen met een lid van het college van zetters en houden vergaderingen met dat college. Welnu naar onze meening is er niets tegen dat de landmeter tijdens zijn dienstreis en het college van zetters op eigen gelegenheid schat! Vóór zijn vertrek uit de gemeente belegt de landmeter een vergadering met het college van zetters en daarin worden de schattingen vergeleken en vastgesteld; men heeft dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 158