157 tevens het voordeel van twee onderling onafhankelijke schattingen naast elkaar, wat met het tegenwoordige systeem niet altijd mogelijk is. Een tweede schijnbaar zeer groot bezwaar is: stel dat het corps controleurs werd opgeheven, wat moest er dan met de in dienst zijnde ambtenaren gebeuren. Wij meenen dat daarin is te voorzien door het corps niet meer aan te vullen en de van de directe belastingen afkomstige ont vangers geleidelijk weer bij hun oorspronkelijk dienstvak te plaatsen. Enkele jaren later werd dezelfde zaak opnieuw onder de oogen gezien. De in 1907 aan «de staatscommissie in zake de wetgeving der registratie-belasting en der hypotheekrechten» door het toen malige bestuur onzer vereeniging gezonden memorie: «Organisatie en reorganisatie van den kadastralen dienst» levert op blz. 9 eveneens een warm pleidooi voor het belasten der landmeters ook met de schatting. Het heet daar: «een deel van het kadastrale bijhoudingswerk wordt verricht «door controleurs v/h. Kadaster (thans controleurs der G. B.), kadastrale ambtenaren die ten onrechte zijn gerangschikt «onder de administratie der Directe Belastingen waarmede «zij, naar den aard van hun werk zoo goed als niet in «dienstverband staan. «Het gevolg is dat deze ambtenaren, van gelijke algemeene «ontwikkeling als de landmeters, werken, niet alleen zonder «leiding maar zelfs zonder behoorlijke controle of toezicht en «velen gedurende een groot deel van het jaar geen geregeld «werk hebben. Bovendien stellen zij eischen aan de bijhou- «ding, die onnoodig vernummeringen veroorzaken en beslag «leggen op een groot deel van den tijd der landmeters. Werd de byhouding van de belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen opgedragen aan den landmeterzooals ook in andere lande7i b.v. in Pruisen geschiedtdan zouden de kosten worden vermeden van een dubbel bezoek aan perceelen, die zoowel gemeten als geschat moeten worden De band met de administratie der directe belastingen kon blijven daar, waar hij feitelijk ook thans bestaat en door den

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 159