de gemaakte berekeningen, zou men voor V3 van den grondslag 12 moeten storten. Dat was al zeer teleurstellend. De voor stellen van een 2e Staatscommissie in 1881 ingesteld, konden in 1885 nog niet worden overgenomen, daar de financiën dit niet toelieten maar onder Minister Godin de Beaufort werden ze in i8qo tot wet verheven. 1890 is dan ook een jaar dat met gulden letters geschreven staat in de geschiedenis van het pensioenwezen. Had men veel verkregen, toch bleef er nog veel te wenschen over. Ten einde verschillende gemeenschappelijke belangen beter te kunnen be hartigen en onder de oogen van de ambtenaren te brengen en om propaganda te maken ter verkrijging van wenschelijk ge bleken wijzigingen in de burgerlijke pensioenwetten, werd op den ien Kerstdag 1899 de pensioenvereeniging van Burgerlijke Ambtenaren opgericht. Spreker zet nu doel, inrichting en werken der P. V. uiteen; daar deze uitvoerig in het (in April 1912) alom verspreide geschriftje: Wat deed die P. V.? Wat wil die P. V.? behandeld zijn, kunnen wij volstaan met naar die brochure te verwijzen. Na de pauze werden door den spreker de 22 punten behandeld, waarop door de P. V. bij haar adres van 19 December 1907 verbetering der pensioenwetten aan de Regeering gevraagd is, welke punten in hoofdzaak in bovengenoemde brochure vermeld en toegelicht zijn. De taak van het Bestuur der P. V. werd door spreker als een minder aangename geschetst. Wat toch vermag een Bestuur te doen Adressen richten tot de Regeering, Kamerleden voor zijn ideeën trachten te winnen, op audiëntie bij den Minister gaan en dan kalm afwachten, hetgeen vaak op eene teleurstelling uitloopt. Het gevolg hiervan is geweest dat het Bestuur het pensioenpetitionement, waartoe, op voorstel van den heer Kerkhof op de laatste algemeene vergadering der P. V. in beginsel is besloten, voorbereidt. Het is een reuzenarbeid om alle ambtenaren, die belang bij een deugdelijke Pensioenwetgeving hebben, te bereiken. Het platteland zal worden bewerkt door de Ambtenaren der Posterijen en de Commiezen der Dir. Bel., maar in de groote steden zal veler hulp noodig zijn. Spreker moedigt daarom alle aanwezigen aan om daadwerkelijk mede te werken om dit grootsche plan ten uitvoer te brengen en te doen slagen, zijn bescheiden woord zal dan ruimschoots beloond zijn. 170

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 172