i78 te Bruine Haar en Coevorden I en verrichtte nog centreeringsmetingen te Kloosterhaar I, Beerserbelt, Grolloërveld en Grooteveld. De vierde ploeg voltooide de verkenning van de provincie Groningen. Zij verrichtte de metingen op de navolgende stations: Usquert, Rottumer- oog I, Noordpolder, Eemspolder, Uithuizermeden I, Oostpolder en Hol- wierde. Op elk dezer stations werden ook de noodige centreeringsmetingen uitgevoerd. Waar het terreinpunten betrof werden bovendien de vast- leggingssteenen, indien nog niet aanwezig, gesteld. Nog verrichtte zij centreeringsmetingen op de stations: Rottumeroog III en Bedum I. Op de langs de kust gelegen stations werden op verzoek van den chef van de afdeeling Hydrographie van het Departement van Marine nok waarnemingen gedaan, ter bepaling van punten, welke voorkomen in de Hydrographische kaarten. De inrichtingen, noodig voor de opstelling der instrumenten, werden evenals vorige jaren in den loop van den zomer gemaakt en de torens na voleinding der waarnemingen in hun vorigen staat teruggebracht door en onder leiding van twee timmerlieden in vasten dienst, aan wie daartoe de noodige gegevens werden verstrekt. De berekeningen van de secundaire driehoeksmeting werden voortgezet door de ingenieurs Wildeboer. en Canters. Meer in het bijzonder werd de vereffening der waarnemingen bewerkt voor secundaire punten van den istcn en 2den rang in West Noord-Brabant, Zeeland en Zuidholland, waaronder alle waargenomen punten in den Haag en Leiden. Uitkomsten der driehoeksmeting konden in 1912 beschikbaar worden gesteld als volgt Coördinaten, enz. van punten langs den Nederrijn en de Lek ten be hoeve van de Rivierkaartvan punten in den omtrek van Geertruidenberg en van het Axelsche gat ten behoeve van domeinmetingen, en van punten in den omtrek van Leiden ten behoeve van 's Rijks zee-instrumenten. De stand van de terreinwerkzaamheden op 31 December 1912 wordt aangegeven op het hierbij gevoegde schetskaartje. Rijksdriehoeksmeting. Door arceering is in nevenstaand kaartje aangeduid tot hoever de terreinwerkzaamheden zijn gevorderd bij het einde van het jaar 1912. Sterrekundige waarnemingen. Dr. H. J. Zwiers heeft zich, voor zoover zijne werkzaamheden als observator aan de sterrewacht te Leiden hem daarvoor de gelegenheid gaven, bezig gehouden met de verdere herleiding van de waarnemingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 180