Toch vermoed ik hierachter een zekere vrees om bij den Minister rondweg voor eigen meening uit te komen. Zijn we dan zoo weinig vrije menschen, dat we niet durven wijzen op het o. i. grievende in die aanschrijving; grievend voor de velen, die er voor zorgen, dat hun dienst gereed komt en op tijd gereed komt? Dit ten eerste. Ten tweede mocht het bestuur niet twee zaken, die slechts verwijderd verband met elkaar houden, als het ware aan elkaar koppelen door te motiveeren als volgt: «Naar onze meening zal deze geheele actie, die gericht is op afschaffing van onnoodigen kadastralen arbeid, worden tegengewerkt of teniet gedaan, indien uitvoering wordt gegeven aan het besluit der algemeene vergadering van 21 September j.l.» Die logica ontgaat me, maar misschien wil het bestuur ons dat nog eens uitleggen Hoe het zijik ben overtuigd, dat door die koppeling velen zijn teruggehouden, die instemden met het verzoek opzichzelf beschouwd. Het feit is er nu eenmaal, ik hoop gelegen heid te hebben er straks in een ander verband nog even op terug te komen. De heer Smit begint met zich geheel aan te sluiten bij de opmerkingen van den heer Houben, waarna hij wil treden in beschouwingen over de acties voor lotsverbetering in 't afgeloopen jaar. Op een vraag van den voorzitter om deze te bespreken bij punt i der agenda, verklaart de spreker daartegen geen be zwaar te hebben indien punt b dan ook maar aangehouden wordt. Anders zou latere bespreking geen raison meer hebben daar met het goedkeuren van het verslag tevens de bestuursdaden zouden zijn goedgekeurd. Nadat de voorzitter er in toegestemd heeft de aanhangige besprekingen thans voort te zetten, vervolgt de heer Smit, dat in 't afgeloopen jaar door de ouderen een afzonderlijke actie werd gevoerd buiten het bestuur om. Verwijzende naar een soortgelijk optreden in [910, vraagt hij wat het bestuur thans had gedaan om deze actie te voorkomen. Vervolgens de actie der jongeren besprekende, zet spr. uiteen hoe de jongeren, eerst voor minimum verhooging, zich later voegden naar den wensch van het bestuur om de geheele actie te hervatten. Breedvoerig wordt de actie der jongeren als geheel reglementair verdedigd, waarbij spreker betoogt dat aan de circulaire van 21 Jan. j.l. ge heel de beteekenis van een stemming met bindende uitspraak ig2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 194