ig6 bestuur een terechtwijzing toe te dienen of desnoods zijn rechten te verkorten want de algemeene vergadering is souverein. Komt nu de herzieningscommissie als een heelmeester om kwalen te genezen? Neen, ze wil als een slager aan 't hakken gaan en de vereeniging in elf stukken verdeelen. Aan ieder stuk zal leven worden ingeblazen en tezamen zullen ze in één richting gaan, het bestuur in die ééne richting medesleepende. Maar heeft men er wel aan gedacht dat afdeelingen het nu juist niet altijd eens zullen zijn en dat daaruit zeer veel wrijving kan ontstaan? Spreker kan zich voor sommige gevallen afdeelingen voorstellen; in onze vereeniging is dit echter niet noodig. Wij hebben een vereeniging van intellectueelen die elkaar niet zoo veel nieuws hebben te vertellen. Wat is nu eigenlijk de reden waarom men afdeelingen zou willen oprichten? Deze, dat men meer dan tot nu toe wenscht een vakvereeniging. Speciaal aan de jongeren wil spreker de vraag voorleggen of ze meenen daardoor werkelijk hun persoon lijke belangen beter te zullen zien behartigd. Onze vereeniging heeft goede dagen en dagen van teruggang gekend; als ze algemeene belangen behartigt, als door haar op treden blijkt dat ze moeite doet voor haar zaak, wekt ze bij de buitenstaanden belangstelling, ook aan het departement en bij den Minister. Een groot man gaf aan zijn volgelingen, die hem vroegen om voorschriften hoe ze hadden te handelen, ten antwoord: als de geest goed is onder u zijn voorschriften niet noodig en is de onderlinge geest niet goed dan kunnen voorschriften niet baten. Doch ook al mocht besloten worden tot een vakvereeniging, spreker blijft lid en spreekt de hoop uit dat, loopt het anders, ook de anderen de vereeniging niet zullen verlaten. De heer Krijgsman. Nu we de besprekingen zullen gaan beginnen van de door ons ingediende reorganisatie-voorstellen komt het de commissie, die daarvoor werd gekozen, gewenscht voor nog eens een korte samenvatting te geven van de argumenten vóór haar voorstellen en de motieven, die tot die voorstellen hebben geleid. Het spijt ons, dat die voorstellen niet zijn van de geheele commissie en dat de bewering, opgenomen in den aanvang van ons rapport: «dat de commissieleden het in velerlei opzicht met elkaar eens waren», niet is bewaarheid. Aanleiding tot die, thans onjuiste clausule, is de heer Kreeftenberg geweest, die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 198