1q7 óp de twee conferenties, die we hadden, zijn bezwaren schijnbaar liet varen en het blijkbaar met collega de Kor ver en mij eens scheen te zijn, doch die zich later, blijkens zijne verklaring, voor een goed deel van onze voorstellen losmaakte. Wij beiden moeten ons daarom thans ook keeren tegen zijn amendementen. Ik kom thans tot de verdediging van de reorganisatie, tot vraag punt i van onzen beschrijvingsbrief. Waarom is die reorganisatie noodig? Omdat het in onze ver- eeniging niet gaat, zooals het in een goede vereeniging gaan moet. Er is geen verband tusschen het bestuur en de leden. Het bestuur heeft geen gelegenheid de meeningen van de leden over verschil lende belangrijke zaken te vernemen, de leden maken er geen, of althans zeer weinig gebruik van het bestuur in een bepaalde richting voort te stuwen. Het bestuur is bij ons niet de uitvoerder van de besluiten, die de vereeniging neemt, is niet de mandataris van de vereeniging, maar staat vrijwel los ervan. Dat geeft aan leiding tot klachten, dat er niet genoeg wordt gedaan of dat het bestuur te zelfstandig, te eigenmachtig optreedt. Beide verwijten zijn, men herinnert het zich, in de laatste jaren meermalen gehoord. Een zeer sterk bewijs van het weinige verband dat er bestaat tusschen bestuur en leden, levert wel het afgeloopen vereenigings- jaar, waarin N. B. twee groepen van leden actie's (salarisactie's) gingen beginnen, waarvan het bestuur niet de leiding had, buiten het bestuur om. De schuld van deze fouten in onze vereeniging ligt niet bij het bestuur, dat, naar we vertrouwen, ijverig en van goeden wil genoeg is. De schuld ligt ook niet bij de leden, die als het noodig blijkt, actief genoeg zijn om voor de belangen van de vereeniging of van het kadaster op te treden. Dikwijls tot schade van het prestige van de vereeniging, toonen ze dan hun ijver en hun activiteit, door b. v. reeds bij autoriteiten ingediende memories te desavoueeren of te veranderen. De schuld ligt bij den organi satievorm van onze vereeniging, die niet de mogelijkheid biedt, om langs reglementairen weg groepsgewijs met het bestuur in verbinding te komen. Die mogelijkheid nu willen de Kor ver en ik scheppen en daarmee aan onze vereeniging nieuw leven inblazen. Daarom dienden we voorstellen in tot hervorming, tot reorganisatie van onze vereeniging. Nu is onze vereeniging procentsgewijs een tamelijk sterke ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 199