199 Ik kom thans tot de eenigszins netelige vraag 4, de splitsing van de leden in gewone en buitengewone. Daaromtrent zijn amendementen op onze voorstellen ingediend door leden-landmeters en daartegen is ook, naar we van terzijde hoorden, verzet gekomen van leden niet landmeters. Jammer, dat die laatste leden hun bezwaren ook niet in het tijdschrift hebben kenbaar gemaakt. Wij willen, dat onze vereeniging blijve, wat ze tot nu toe was, n.l. een, die optreedt èn voor de belangen van de landmeters èn voor de belangen van het kadaster. Het spreekt van zelf, dat de landmeters er op gesteld zijn hun eigen belangen zelf te behartigen. De toestand in onze vereeniging, dat over die zuivere vakbelangen, andere personen, de ingenieurs-verificateur, of zelfs personen, die geheel buiten ons vak staan, het recht hebben van meespreken en meebeslissen, is een zeer ongezonde, die in geen enkele andere vereeniging van ambtenaren voorkomt. Wij willen, evenals de ingenieurs, de boekhouders, de teekenaars onze vak belangen alleen onder collega's bespreken, en niet in het bijzijn van personen, die daarbij of géén belang of een tegenstrijdig belang hebben. Voor de leden, die we hiermee op het oog hebben, moet het niet onaangenaam zijn, wanneer ze zich niet meer met de zuivere vakbelangen van de landmeters behoeven te bemoeien. Toch willen we die leden niet landmeters niet gaarne missen bij het behartigen van het wetenschappelijke doel van onze ver eeniging. Daarbij kunnen ze een krachtige steun zijn, dien we ook in het vervolg niet gaarne zouden missen. Deze twee over wegingen brachten ons er toe de leden te splitsen in twee groepen, in gewone en in buitengewone, waarbij de buitengewone leden alleen in zooverre organisatorisch met de gereorganiseerde ver eeniging zijn verbonden als noodig is voor de behartiging van het wetenschappelijke doel. De gereorganiseerde vereeniging wordt, stellen we ons voor, een vereeniging van landmeters met een tweeledig doel, met de gelegenheid voor niet landmeters, om aan het wetenschappelijke deel van dat doel mee te werken. Tusschen ons en de heeren Kreeftenberg en van Riessen bestaat nu verschil over de bevoegdheden toe te kennen aan de buitengewone leden. Zij willen, in tegenstelling met ons, aan de buitengewone leden het recht toekennen, mede te beslissen over de rekening en ver antwoording en de begrooting, over de verkiezing van bestuurs-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 201