leden, de bepaling van de plaats van de algemeene vergadering, over de benoeming van beide redacteuren van het Tijdschrift. Het karakter van de algemeene vergadering blijft met hun voorstellen gelijk aan het tegenwoordige. Zij geven aan de buiten gewone leden rechten, die in geen enkele andere vereeniging aan niet-gewone leden worden toegekend. Het karakter van onze vereeniging, dat ze, niet minder dan het belang van het kadaster, het belang van de landmeters bevordert, wordt door die bevoegd heden, die ik zooeven noemde, door zulk een algemeene vergadering aangerand. Beide heeren geven aan de buitengewone leden méér rechten, dan voor het wetenschappelijke doel noodig is en daarom keuren we hun amendementen daartoe af. Een van de belangrijkste wijzigingen die we voorstellen is de vorming van afdeelingen. Er is gezegd, dat dat niet iets nieuws was en dat het niet stichten van afdeelingen onder de bestaande statuten bewijzen zou, dat ze overbodig zijn. Dat is een onjuiste opmerking geweest. Want er is groot verschil tusschen de mogelijkheid om afdeelingen te stichten die er nu bestaat en zooals wij dat voorstellen, omdat in deze voorstellen de afdeelingen bepaalde rechten en plichten hebben, waardoor de vergaderingen van die afdeelingen beteekenis krijgen en van direct belang worden voor het vereenigingsleven. Juist door die rechten, die bevoegdheden van de afdeelingen, geven we den leden gelegenheid om reglementair, groepsgewijs en zoo menig maal ze dit noodig oordeelen, zich met bepaalde voorstellen te wenden tot het bestuur. Ze zijn de organen, waaruit het innerlijk leven van de vereeniging blijkt. En ze zullen groepsgewijze acties buiten het bestuur om, die onze vereeniging ten slotte geheel zouden ontwrichten, onwaarschijnlijk maken, omdat de leden dan in de afdeelings-vergaderingen het middel vinden om hun wenschen kenbaar te maken aan het bestuur. Door de afdeelingen krijgen de leden het geheele jaar door invloed op den gang van zaken in onze vereeniging, en daarmee zullen de klachten over het weinige verband tusschen bestuur en leden tot het verleden behooren. Het spreekt, meenen we, van zelf, dat de afdeelingen te verkiezen zijn boven de correspondent schappen van de heeren Kreeftenberg en van Riessen. Een reglementair gekozen afdeelingsbestuur zal de zaken beter be hartigen, dan een correspondent, door het bestuur of door een 200

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 202