2o6 Ik verzoek daartoe een en ander in het midden te mogen brengen omtrent de huidige positie van den landmeter van het Kadaster in Nederland, en moet daarbij wijzen op enkele schaduwzijden van ons vak; want mijn doel is hun een anderen kijk te geven, die meenen, dat het nog wel gaat bij het kadaster in ons Vaderland en in nauw verband daarmee met de organisatie van onze vereeniging. De regeering vraagt voor de betrekking van adspirant-landmeter zoo ongeveer de beste scholieren der H.B.S.in elk geval hen, die uitblinken in die vakken, welke van de meeste scherpheid van geest getuigen. De regeering biedt hun eene betrekking als landmeter van het kadaster, die na hare eindelijke aanvaarding een desillusie geeft, die men allerminst daar zou hebben verwacht. Ik bedoel hier niet de finantiëele zijde. Daarover misschien morgen. Evenmin bedoel ik de eigenaardige lichamelijke bezwaren, aan die betrekking verbonden. Maar ik bedoel de weinige ver antwoordelijkheid, die den landmeter is opgelegd. Sta me toe, M. de V., dat ik dit punt wat uitvoeriger behandel. Misschien dat tevens de heer Boer dan wat beter begrijpt, waar het om gaat; wat van meer nabij den achtergrond ziet van heel dezen strijd om vakorganisatie. Wanneer ik evenwel door den aard van mijn betoog ben ge dwongen op enkele teere punten die oorzaak van veel wrijving zijn wat nader in te gaan: geloof niet, dat het voortspruit uit gemis aan hoogachting voor de hoofden der divisies. Het is niet een aanklacht tegen personenhet is een aanklacht tegen een systeem, dat alle macht en alle rechten geejt aan ééne zijde. Vooraf iets over gezag in het algemeen. Wie inderdaad superieur is, heeft zijn mantel niet, of zelden noodig. Maar aan hen, die zich het meest hullen in dien mantel, dankt men het, dat zij het duidelijkst laten uitkomen de gebreken in een organisatie, dat zij het sterkst doen gevoelen, waar hem de schoen wringt. Het eenmaal verworven beroep van landmeter vult het verdere leven van de meesten. De landmeter is alzoo levenslang af hankelijk van persoonlijke inzichten van hem, die in een be paalde divisie de leiding heeft; moet hij zich schikken naar die inzichtenmoet hij om het in een beeld te vatten meedoen aan den dans, waarvan rythme en melodie worden aangegeven door zijn chef.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 208