Nu zijn er menschen, die van huis uit heel slecht dansen zoodat soms wat ontbreekt aan harmonieToch zegt men, dat er veel divisies zijn, waar het een lust moet wezen, mee te doen! Er zijn divisies, zegt men, waar eigen meening slechts tot conflicten leidt. Er zijn er, waar geen staat wordt goedgekeurd zonder veel wijziging. Ik zeg U nogmaals, dat ik geen personen aanklaag,, maar het systeem alléén, dat zulke dingen schept. Er zijn er ('t is het Saïdjah-hoofdstuk uit den Max-Havelaarer zijn divisies, waar men ingrijpt telken male in den eenmaal opgedragen dienst. Toch zegt men, dat er veel divisies zijn, waar het een lust moet wezen, mee te doen! Er zijn divisies maar 't zou eentonig worden als het weemoedliedje, waarin Saïdjah zijn hart ruimte gaf, toen hij Badoer verliet Methode van meting, wijze van kaarteering, vaststelling van verwijzing of redres, ik vraag U, waarom kan de landmeter zijn levenlang niet, straks misschien als ingenieur, met een oogopslag beslissen, wat door den beugel kan? En welke waarde heeft het deugdelijkverklaren der hulpkaarten, zoolang de I. V. kan vorderen, dat zijne zienswijze wordt opgevolgd? Ik zeide: er zijn divisies, waar het een lust moet wezen Men kieze als „Leitmotif' hun melodie bij de eerste schreden op den nieuwen weg! Ik wensch den werkkring van den landmeter van het kadaster in Nederland te vergelijken met dien van den controleur der grond belasting, met dien van een ambtenaar, over wien de landmeter wel eens spreekt als over iemand, die nimmer zijne, maar wiens werkkring hij heel gemakkelijk kan overnemen. Mag ik met hem vergelijken? Is hij soms van den landmeter de meerdere in algemeene ontwikkeling Maar hoe geheel anders is diens positie: welk een zelfstandige werkkring is de zijne! Wat is dan wel de oorzaak, dat de landmeter steeds méér wordt een raadje in de kadastrale machine? Hoe komt het toch, dat zoo zelden op wijziging werd aangedrongen; hoewel we allen weten, dat botsingen telkens dreigen, maar worden verbeten in macht- en rechteloosheid? Zou het niet in hoofdzaak hieraan liggen, dat wij landmeters als corps ons tot heden niet konden doen gelden Werd er ooit krachtig aangedrongen op verbetering van onzen ambtelijken 207

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 209