toestand? Zeker, we hebben op de Utrechtsche vergadering in 1907 een Memorie gewijzigd! Bijna zeven jaar teren we nu al op de heldendaad. Het zal de lof blijven van die U allen bekende memoriein zake organisatie en reorganisatie van den kadastralen diensh dat zij voor het eerst ernstig tornde aan deze dingen en inluidde den nieuwen tijd met een goedgetroffen klank Wij hebben een wetenschappelijke vereeniging, ten halve uit gegroeid tot vakorganisatie van landmeters. Wij hebben ons een menschenleeftijd blind gestaard op bewijskracht, op ruilverkaveling tijdschriften lang! Maar als ambtenaren bleven we nauwelijks, wat we waren voor vijftig jaren. Ik durf beweren, dat in zelfstandig heid onze positie er op is achteruitgegaan. Om finantiëele on billijkheid op te heffen, werd aangedrongen op afschaffing van particulier werk. (Het P. W. voor eigen rekening.) Werd hier mede niet een stukje zelfstandigheid van onze positie ingeboet? Voor belangrijke beslissingen omtrent redres moeten we ons wenden tot den bewaarder. Wie zijn we dan toch, dat we ons onder curateele doen stellen, zonder één woord van protest! Want alleen de landmeter is hier de deskundige; de landmeter, die den aard der scheidingen op het terrein heeft gezien, die de waarde van het veldwerk kan beoordeelen, waaruit de questieuse lijn werd gekaarteerd! „Gij vormt een vereeniging van intellectueelen", zegt de heer Boer. Wordt intellectueele arbeid bevorderd door het voorschrijven van kantooruren Meen echter niet, dat mij die aanschrijving zoozéér heeft ver wonderd: prikkel tot ijver is ontnomen, de verantwoordelijkheid voor het gereedkomen van den dienst berust bij den ingenieur. Wat kan de Minister anders, dan vorderen, dat de landmeter tenminste die en die uren zóóveel te zamen op zijn bureau aanwezig is Voelt ge allen niet, dat deze regeling niet deugt? dat ze verslappend werkt en demoraliseerend? dat ze krenkend is voor deze ambtenaren en nadeelig voor het Rijk? De tijden zijn niet meer dezelfde als voor vijftig jaren. Ik behoef zeker niet te wijzen op de verandering van karakter die merkbaar is in de verhouding van den loonarbeider tot zijn werkgever. 2o8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 210