Geloof me, het is al redding uit veel misère; die overtuiging heeft ervaring mij geschonken. Zij is niet veel anders dan codi ficatie van den bestaanden toestand in vele divisies. ZelfstandigheidAangeheven in de reeds genoemde memorie, namen wij dezen eisch over in de Asser circulaire van 12 Octo ber 1906, en stelden dien als grondslag van iedere reorganisatie. We zijn zeven jaren verder. Zijn we gevorderd in die zeven jaren? Alle evolutie kost tijd: onze tijd kenmerkt zich door een evolutie van ideeën. Ik weet, dat velen uwer zich er niet mee kunnen vereenigen, dat ik deze beschouwingen reeds hier te berde breng. Zij ver gissen zich, als ze meenen, dat ik niet de noodzakelijkheid erken van centrale leiding. Maar er is verschil tusschen centrale leiding enhet andere! Centrale leiding erkent de partiëele zelfstandigheid van de deelen, die onder haar ressorteeren. Zij vergissen zich, als ze meenen, dat ik in deze vereeniging stemming wensch te wekken tegen een deel van hare leden: de ingenieurs-verificateur. Integendeel: ik hoop, dat de nieuw te scheppen vorm onzer vereeniging ons in staat zal stellen saam te werken, in dezelfde vereeniging om eens te verkrijgen zoo'n organisatie van den inwendigen dienst, dat niet telkens conflicten dreigen. Het zal hun taak verlichten en verheffen, en de onze menschwaardiger maken. Nu kan men zich die samenwerking verschillend denken, en hiermee kom ik op de aanhangige vraag terug. Sluit ik me in hoofdzaken aan bij de voorstellen der commissie, dan denk ik o. m. aan de mogelijkheid van bespreking in het openbaar gedeelte der toekomstige algemeene vergadering over die samenwerking ter verkrijging van een betere organisatie van ons dienstvak en welk overleg in dat openbaar gedeelte op haar plaats is, indien de voorgestelde regeling als groepsbelang is uitgegroeid tot een algemeen kadastraal belang (art. 1 a der ontwerp-statuten). Daarom temeer kan ik het niet gelooven, wat misschien enkelen vreezen, dat onze hoofdambtenaren-leden zich aan die samenwerking zullen onttrekken door te bedanken als lid der gewijzigde vereeniging. Wij waardeeren het in den heer Boer, waar hij zooeven ons reeds mededeelde, dat dit bij hem zeker niet het geval zal wezen. Ook hierwe behooren organisch bijeen, al hebben de deelen hun zelfstandigheid! 210

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 212