Het zal eens een fout blijken, indien er geen vereeniging meer is, waar overleg mogelijk is. Alles, wat voor openbare behande ling vatbaar of gereed is, kome dan in de algemeene vergadering. Uit wrijving van gedachten wordt waarheid geboren! Nogmaals: naar buiten behooren we een eenheid te blijven; des te noodiger, waar het kadaster zéér lijdt onder den druk der registratie, waar van het nog steeds een afdeeling is. Aan den vooravond van misschien belangrijke wijzigingen in den organisatievorm onzer vereeniging, heb ik gemeend de vinger te moeten leggen op enkele wonde plekken van onzen dagelijkschen werkkring. Ik hoop te hebben aangetoond, hoe schrijnend haar pijnen zijn, en welke taak ons wacht tot haar genezing. Onze vereeniging doorleeft heden een crisis: het gaat om haar bestaansrecht. Dat recht van voortbestaan verkrijgt ze door nieuwe levenskiemen in zich op te nemen. Wat komen zal, is een ver eeniging, die zich uitspreekt voor de groote belangen, die op het spel staan die aanvaarden zal de nieuwe, moeilijke taak ook tot die verbeteringen, die ik heb aangegeven. Zij zal die taak moeten aanvangen met het verzamelen en ordenen van veel feitenmateriaal. Het lijkt me juist gezien, deze vereeniging, eer het te laat is, onder te brengen in de bestaande. Ihans wordt eerst gepauzeerd; bij heropening der vergadering verkrijgt eerst de heer Kater het woord, die critiek levert op het werk der commissie. Reden van al 't gepeuter is dat er een kanker in onze vereeniging is ingegroeid; die kanker noemt spreker de behartiging der persoonlijke belangen. De commissie wil dat er juist in houdenspreker wil de kwaal wegnemen door de kanker uit te snijden; mits de altijd predomineerende vak belangen terzijde worden geschoven, ziet hij een schoone toekomst voor onze vereeniging tegemoet. Spreker is beslist tegen splitsing in gewone en buitengewone leden en ziet het liefst het voorstel Smit aangenomen. De heer Kanngiesser breekt ook een lans voor 't idee Smit. Het gebrek aan vertrouwen in onze vereeniging vindt zijn oorzaak in 't verkeerde stelsel. We moeten propaganda maken naar buiten. Een bezwaar van de com missie-voorstellen is dat niet-landmeters geen bestuursfunctie zouden kunnen bekleeden. ill

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 213