innerlijke kracht zou meenen te winnen. Denkt er omin de huishoudelijke vergadering komt de groote strijd pas. Laten we nu ieder wat toegeven, laten we steeds zoeken naar wat de eenheid bevordert en dan moeten we blijkens de geschiedenis onzer ver- eeniging en volgens logischen gedachtengang de eerste vraag beantwoorden met neen. De heer Heines is van oordeel dat bij de debatten over punt b. genoegzaam is gebleken dat reorganisatie gewenscht is. We hebben trouwens nu een huishoudelijk reglement, dat zoo al niet woordelijk in strijd met de statuten, toch inderdaad bepalingen bevat 'die sterk afwijken van de bedoeling der statuten. Spreker meent dat de verschillende meeningen inderdaad niet zoover van elkaar staan; we moeten trachten te codificeeren maar mogen van de vereeniging niet iets geheel anders gaan maken. 't Zal zeer moeilijk zijn, bij splitsing der leden, om te beoordeeleti waar de een of andere kwestie thuis hoort. Spreker voelt het meest voor de denkbeelden der heeren Kreeftenberg en van Riessen en beveelt aan vraag i en 6 met ja, vraag 2 met neen te beantwoorden en in 't oog te houden dat het hier geen revolutie maar evolutie geldt. De heer Rethmeier vindt de opvattingen van den heer Kreeftenberg zeer eigenaardig en begrijpt niet hoe men sub jectieve belangen objectief zou kunnen behartigen. Na nog enkele opmerkingen van den heer Iwema, overeen stemmende met het door den heer Kreeftenberg gesprokene, beantwoordt de heer de Korver de verschillende sprekers en dankt in de eerste plaats den heer Boer voor diens loyale toezegging. Voor 't overige moet spreker den heer Boer bestrijden; de commissie heeft niet gehakt en gesloopt, maar getracht een organisch geheel op te bouwen, terwijl we thans hebben een verzameling losse elementen. De commissie stelde ernstige pogingen in 't werk allen bij een te houden; hare voorstellen zijn een gevolg van den oproerigen geest onder de leden en niet het omgekeerde is 't geval. Onze vereeniging heeft ten slotte nog maar bitter weinig bereikt. De drang der jongeren om meer tractement komt hieruit voort, dat ze eenvoudig niet rond kunnen komen. Men behoeft zich toch niet te schamen voor een tractementsactie en de commissie wil ook niet daarom in huishoudelijke vergadering tractements- kwesties bespreken. Dat de voorgestelde splitsing in gewone en 213

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 215