Menigeen stelde zich tot nu toe voor, dat in ons land geen in strumenten werden gemaaktdat men er zich toe bepaalde de onderdeelen gereed uit het buitenland te betrekken en ze in de Nederlandsche werkplaats tot een geheel in elkaar te zetten. Onze leden hebben er zich van kunnen overtuigen dat dit te eenenmale onjuist is en dat in de fabriek van den heer de Koningh wel degelijk de instrumenten, die van diens naam zijn voorzien, geheel worden vervaardigd. Ons doel is niet te trachten een geregelde beschrijving te geven van alles wat we te zien kregen. Iedere draai- of fraisbank is een wonder van techniek te noemen en bijna ieder op de ver schillende banken gebruikt, dikwijls zeer samengesteld, werktuig mag op denzelfden naam aanspraak maken. We bepalen ons dus tot een globale opsomming en beginnen bij de eigenlijke fabrieksruimte, waar we alle werkzaamheden, met electrische drijfkracht, in vollen gang zagen. De heer de Koningh had er voor gezorgd dat zooveel mogelijk verscheidenheid van bewerkingen te zien werd gegeven. We zagen de werkbank waaraan de leerling-bankwerker punten aan meetpennen vijlde en ook de meest moderne revolver-draai bank, waarop onder nauwlettend toezicht van den bekwamen instrumentmaker een aantal verschillende werktuigen ieder hun eigen taak telkens aan een volgend stuk koper verrichten, zoodat de gereed komende werkstukken met mathematische nauwkeurig heid gelijk en gelijkvormig zijn. Aan de werkbank zagen we metalen gietmodellen maken, die hoe langer zoo meer de vroeger gebruikte houten modellen ver vangen. Iets verder was de vervaardiging van micrometerschroeven voor waterpasinstrumenten in vollen gang en dwong de vernuftige wijze, waarop de bepaalde spoed wordt ingesneden, bewondering af. Daarnaast waren kijkerhouders in wording en onmiddellijk daarneven werden koppen van stelschroeven gedraaid. Een volgende rij draaibanken stelde ons in de gelegenheid het afdraaien van assen te zien, alsook een slijpmachine waarop o. a. fraisen en ruimers, waarbij het er vooral op aankomt zuivere gelijkvormigheid te behouden, worden geslepen. Weer wat verder zagen we stukken koperstaaf afzagen en schaven, 't Waren niveau-dragers in wording. En daarnaast een der meest belang wekkende en groote bedrevenheid chende bewerkingenhet 227

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 229