inpersen van een zilveren rand, waarop straks de verdeeling zal worden aangebracht, in den limbus van een theodoliet. Noemen we nu nog kleinere hulpwerktuigen b.v. om te onder zoeken of en waar een as (een ter reparatie gezonden exemplaar b.v., bij nieuwe is een dergelijke fout uitgesloten) een afwijking van den zuiver conischen vorm vertoont, welke afwijking sterk vergroot op een schaal wordt afgelezen en daarnaast groote zware boor- en zaagmachines, dan hebben we nog slechts uiterst opper vlakkig medegedeeld waaraan al onze oogen te gast konden gaan. Vermelden we nog dat zelfs het meeste gereedschap, dat we ordelijk gerangschikt zagen in kasten en laden, in de fabriek zelf wordt gemaakt. Na een kijkje bij de vervaardiging van kisten voor theodolieten, pooten van drievoeten enz. werd ons een der meest belangrijke afdeelingen der fabriek getoond nl. die, waar het verdeelen der instrument-randen plaats heeft. De heer de Koningh gaf hier persoonlijk uitleg en inlichtingen aan de elkaar in verschillende groepjes opvolgende bezoekers. Een beschrijving van de in principe eenvoudige verdeelmachine (door den eigenaar zelf vervaardigd) met haar toch samengestelde onderdeelen b.v. het beitelwerktuig, zou ons te ver voeren. We volstaan daarom met de mededeeling dat de heer de Koningh zijn verdeelmachine uit de hand instelt in tegenstelling met de automatisch werkende verdeelmachine. Vervolgens was de justeerkamer, waar de instrumenten in elkaar worden gezet en geregeld, aan de beurt. Hier was tevens door het naast elkaar tentoonstellen van onderdeelen van instrumenten in de verschillende stadia van bewerking, een duidelijk overzicht gegeven van den langen weg, dien het ruwe stuk metaal moet afleggen voor daaruit geworden is het fraai gepolijste instrument- deel. We zagen daar bovendien nog een lineaire verdeelmachine (voor 't verdeelen van metalen linealen) en een werktuig voor 't bepalen van den brandpuntsafstand van lenzen, (vooral voor afstands meters van groot belang) waaraan de heer de Koningh zelf een vereenvoudiging aanbracht. Naast de justeerkamer zagen we niet het geldt hier een fabrieksgeheim de werkplaats waar aan den buitenbouw der instrumenten de fraaie dof-grijze kleur wordt gegeven, die alle bezoekers zonder twijfel bewonderd zullen hebben aan de meeste der geëxposeerde instrumenten. 22Ö

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 230