Op een zaaltje boven de justeerkamer n.l. was een uitgezochte collectie van in de fabriek vervaardigde boussoles, theodolieten, waterpasinstrumenten enz. tentoongesteld. Uit de opschriften met bestemming der instrumenten bleek ons dat de fabriek Physica niet alleen in ons land een goeden naam heeft, maar ook in het buitenland reeds bekend is. Een complete mijntheodoliet trok zeer de aandacht, zoo ook een 10 c.M. theodoliet, voorzien van de door den heer deKoningh uitgedachte centreerinrichting beschreven in jaargang 1909 bldz. 245-248 die ons in de praktijk ook uitnemend voldeed. Yan een fototheodoliet zagen we helaas slechts de resultaten; het instrument zelf was, ofschoon met het oog op het bezoek onzer vereeniging afgezonden, nog niet aangekomen. De bereikte resul taten o. a. uit de omstreken van Arnhem, waren op zich zelf trouwens reeds zeer interessant te noemen en door een oordeel kundige opstelling werd een goed overzicht van de wijze van werken en het te verwachten nuttig effect verkregen. De heeren Polêe en een broeder van den heer de Koningh zorgden overigens bij deze expositie voor het geven van de noodige inlichtingen. Na nog even den uitzichttoren boven op de fabriek bezocht te hebben, waar door rondmeting naar bekende punten de gereed gekomen instrumenten aan den tand (of zoo men wil aan den rand) worden gevoeld, verzamelden de bezoekers zich weer in de ruime vestibule, waar de voorzitter den heer de Koningh ons aller welgemeenden dank overbracht voor het vele belangwek kende, dat ons te zien was gegeven en voor de groote moeite, die hij zich had getroost om dat bezoek zoo overzichtelijk en nuttig mogelijk te maken. Wij sluiten ons op deze plaats gaarne nog eens uitdrukkelijk bij 's voorzitters woorden aan. Als aardig souvenir bood de heer de Koningh ons allen voor 't verlaten van «Physica» (het vroegere gebouw van het natuur kundig genootschap Wessel-Knoops is in de lijn gebleven) een glazen presse-papier met interieur-foto der fabriek aan, die op menig kadastraal bureau er toe zal bijdragen de zeer aangename herinnering aan ons bezoek levendig te houden. J. F. A. VAN Riessen. Arnhem, September 1913. 22()

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 231