231 i°. hoe is de opleiding tot landmeter? 2°. hoe is de finantiëele toekomst?, 3°. hoe is de werkkring? De opleiding. Eenmaal benoemd tot adspirant-landmeter (de maandelijksche toelage wil ik buiten beschouwing laten, daar deze is eene tegemoetkoming in de studiekosten) moet men langs zeer ongeëffende paden, zonder leiding bij studie (het eenige glanspunt gedurende dien tijd is, dat men een jaar de voor de studie noodige colleges aan de Technische Hoogeschool kan volgen, wat dan ook geregeld plaats heeft) trachten de noodige wijsheid te ver gaderen, om na circa 3^2 jaar, het examen te kunnen doen voor landmeter van het kadaster. We hopen echter dat althans in de opleiding, binnen niet al te langen tijd een gunstige verandering moge komen. Het finantiëele vraagstuk. Het aanvangstraktement voor landmeter (na één jaar vrije studie of opleiding aan instituut, en minstens 31I2 jaar adspirant-landmeter) bedraagt f 1200.met periodieke verhooging van f 200.na iedere 3 jaar dienst. Stel dus dat iemand met 18 jaar in het bezit komt van het einddiploma H. B. S., en het geluk heeft het volgend jaar dadelijk met succes examen te doen voor adspirant- landmeter (niet ieder jaar is daartoe de gelegenheid) en dat hij ook de eerste maal slaagt voor landmeter, zoo iemand (dus in de meest gunstige omstandigheden) heeft op 30 jarigen leeftijd een salaris van f 1600.(zeer velen hebben dan nog slecht f 1400, Deze toekomst staat dus verre achter bij die van hen die in 1877 en eerstvolgende jaren landmeter werden. Ook deze hadden een aanvang salaris van f 1 200,kregen echter na 2 dienstjaren f 1400.en hadden bovendien het recht werkzaamheden voor particulieren te verrichten, zoodat men kan aannemen, dat men in dien tijd op een leeftijd van 25 jaar hetzelfde, meestal meer verdiende, dan nu op 30 jarigen leeftijd. En vergelijkt nen levensstandaard van toen met heden, dan zal men erkennen, dat de tegenwoordige jonge landmeters daarbij verre achterstaan. Toch was die betrekkelijk gunstige toestand toenmaals onhoud baar, en werd terecht de periodieke verhooging der traktementen ingevoerd, daar men veel te lang op eene eenigszins billijke bevordering moest wachten, terwijl ook de gelijkmatige verdeeling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 233