258 BOEKBESPREKING. Morks' Beroepsbibliotheek, No. 16, Kadaster door M. de Vos, Dordrecht 1913, C. Morks Cz. Bij den Uitgever C. Morks Cz. te Dordrecht verschijnt onder redactie van Dr. A. S. van Oven een serie werkjes, tot doel hebbende de beroepskeuze voor hen die de voorbereidende studiën aan H. B. S. of gymnasium voltooiden te vergemakkelijken. Een aantal deeltjes zijn reeds verkrijgbaar; als N°. 16 verscheen voor kort het Kadaster, door M. de Vos, landmeter van het Kadaster te Amsterdam. De schrijver behandelt het onderwerp in 6 hoofdstukken waarvan het eerste ons een overzicht geeft van het ontstaan en de strekking van het Kadaster. Het tweede hoofdstuk doet mededeelingen over de ambtenaren in het algemeen, de ingenieurs-verificateur, landmeters, boekhouders, adspirant-landmeters en teekenaars, hunne tractementen, perio dieke verhoogingen en standplaatstoelagen, de eischen voor toelating tot het examen en de verschillende examenprogramma's. Hoofdstuk III, IV en V behandelen achtereenvolgens de werk kring van den landmeter, zijne opleiding en zijn vooruitzichten. Na een overzicht te hebben gegeven van den aard van het werk dat door den landmeter moet worden verricht stelt de schrijver in het licht op welke wijze het dienstwerk door dien ambtenaar wordt afgedaan, deelt hij ons een en ander mede omtrent het bezoek aan de gemeenten, den omgang met het publiek en de beslechting van grensgeschillen. Uitgaande van de zich veelvuldig voordoende grensgeschillen en de onnauwkeurigheid waaraan men niet kan ontkomen bij het uitzetten van primitieve grenzen, komt de schrijver tot het onderwerp der vernieuwing van het kadaster en constateert dat hoezeer het ook gewenscht ware dat voor dezen arbeid meer personeel werd werkzaam gesteld, in den laatsten tijd weinig hermetingen plaats hebben. „Alle beschikbare krachten zijn in beslag genomen voor de uitoefening van het gewone dienstwerk en daartoe zijn zij zelfs nog niet toereikend." Aan het slot van dit hoofdstuk blijkt duidelijk hoezeer de schrijver voelt voor het mooie der geodetische studie. Voor liefhebbers van studiën op wiskundig gebied, zegt de heer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 262