C. een ontwerp van wet tot vermindering van het recht van registratie ter bevordering van het behoud van den eigendom van den grond in handen van den kleinen landbouwer, met memorie van toelichting" D. een ontwerp van wet tot belasting van schenkingen onder de levenden met recht van successie, met memorie van toelichting. Het verslag is gepubliceerd en voor den prijs van r.ver krijgbaar gesteld. Jaarverslag van den topographischen dienst in Neder- landsch-Indië over 1912. Achtste jaargang. Batavia 1913, Topographische Inrichting. Als een lijvig boekdeel biedt de topographische dienst ons haar jaarverslag over 1912. Niet minder dan 46 platen en kaarten zijn er aan toegevoegd. Het verslag vangt aan met een overzicht van de terreinwerk zaamheden en wel in de eerste plaats van de hoofd- en secun daire driehoeksmeting van de residentiën Oostkust van Sumatra, Tapanoéli en Djambi. De verkenningen werden daar voortgezet evenals de pilaarbouw. Verschillende pilaren waren verdwenen, enkele werden door nieuwe vervangen. Op eenige punten werden hoekmetingen verricht waarbij vooral in verband met den aan voer van levensmiddelen en drinkwater vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Bij de verkenningen in Celebes wordt in den regel aan het personeel der triangulatie-brigade een militaire dekking toegevoegd, daar benden, gewapend met lans en klewang die streken hier en daar onveilig maken. Ook de onherbergzaamheid van het land en de onwil der bevolking om het personeel behulpzaam te zijn bemoeilijkten vaak de werkzaamheden. Bij het doorkomen der regens, werd de top Boeloe Soeka onveilig gemaakt door giftige slangen, waarom ter plaatse het struikgewas over een grooten afstand werd weggekapt en des nachts een groot vuur aangelegd. Een waterpassing werd uitgevoerd van Makasser naar Montjong Lowe 30 K.M.) waarbij soms, bijv. op de helling van den Montjong Lowe, de slagen niet langer kon worden genomen dan 5 a 7 M. In Midden- en Oost-Java werden de secundaire driehoeksmeting, 2 6 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 266