de verkenningen en de pilaarbouw voortgezet. Een enkele maal werd uit een pilaar de ijzeren dook ontvreemd; de inlander schijnt, zegt het verslag, aan het ijzer in de pilaren op hooge punten ingemetseld, magische kracht toe te schrijven. Een groot aantal punten werd gemeten en berekendeen lijst der coördi naten van berekende punten is aan het verslag toegevoegd. Somtijds werden de metingen zeer belemmerd door boschbranden en nevel; op een punt moest voor het vastleggen van vier secundaire richtingen en het aanmeten van een tertiair punt 72 dagen verblijf worden gehouden. Op Bali en Lombok werd een aanvang gemaakt met het verzamelen van de noodige gegevens voor de invoering van eene nieuwe landrente-regeling. De verkenning is echter nog niet zoover gevorderd dat een definitief plan van driehoeksmeting kan worden ontworpen. De topographische hermeting van Midden-Java, Krawang en Cheribon werd voortgezet, evenals de herziening van de topo graphische kaarten in de Preanger Regentschappen. Zeer lezenswaard is ook het verslag over de topographische opneming van Sumatra. Interressante natuurbeschrijvingen, mede- deelingen over de gesteldheid van den bodem, cultuur en bevol king brengen een aangename afwisseling tusschen de, overigens onvermijdelijke, opsomming van verrichten arbeid, van personeel en kosten. Talrijk waren ook hier de moeilijkheden waarmede men soms te kampen had. Zwermen muskieten maakten vaak het verblijf te velde alleen mogelijk als handen en gelaat werden bedekt, terwijl ook de talrijk voorkomende bloedzuigers en de •ondragelijke hitte aan het uithoudingsvermogen van het personeel zware eischen stelde. Het bijgeloof der bevolking, hoezeer het vaak den arbeid der opnemingen bemoeilijkt, heeft toch ook een enkele maal zijn goede zijde. Op den G. Pasagi bijv. is een pilaar naar de meening van het volk gebouwd uit de steenen van heilige graven, waardoor deze pilaar een voorwerp van bijzondere vereering is geworden en offeranden worden neergelegd aan zijn voet. Voor verstoring van dit bouwwerk behoeft dus niet gevreesd te worden. In verschillende residenties van Java werden, de landrente opnemingen voortgezet. De reproductie-werkzaamheden aan de topographische inrichting 2Ó3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 267