zijn in belangrijke mate toegenomen. Voor de eigenlijke uit voering der werkzaamheden wordt verwezen naar de vorige jaarverslagen. In 't bijzonder werd aandacht gewijd aan de verwerking van binnengekomen schetsen van de Buitenbezittingen tot schetskaarten. Ten behoeve van de teekenzaal, de opnemingsbrigades en voor andere inrichtingen werden een groot aantal blauwe afdrukken vervaardigd. Ook de werkzaamheden in den instrumentmakerswinkel zijn zeer vermeerderd. Ia hoofdstuk II. Administratief gedeelte, vindt men een over zicht van de samenstelling van het personeel en der verschillende mutaties. In het afgeloopen jaar werden van 4 officieren, die slaagden voor het toelatingsexamen, drie werkzaam gesteld bij de opleidingsbrigade en een aan het hoofdbureau. Ook werden een 40-tal inlanders na verricht examen bij verschillende afdeelitigen geplaatst. De practische opleiding had plaats bij de opleidingsbrigade, met uitzondering van het voor de landrente-metingen benoodigde personeel, dat bij de landrente-opnemingsbrigade werd opgeleid. Het derde hoofdstuk bevat vijf bijdragen van gemengden aard. De eerste, van de hand van J. W. E. de Ruiter, geeft eene beschrijving van het kratermeer van den G. Keloet; J. van Roon geeft eenige aanteekeningen verband houdende met de voorge nomen landrente-werkzaamheden in de residentie Bali en Lombok. Van het bergland van Midden-Bali en het hoogland van Tjatoer geeft de bijdrage van C. C. F. M. Ie Roux een overzicht, waarin achtereenvolgens worden behandeld het bergstelsel, de bodem gesteldheid, het rivierstelsel, de flora en fauna, de wegen en de bevolking. Een tweede opstel van J. van Roon deelt ons het een en ander mede over de nauwkeurigheidswaterpassingen in Oostenrijk- Hongarije en het hoogteverband der topographische kaarten dier monarchie. L. F. van Gent bespreekt de lijdensgeschiedenis der erfpachts- perceelen in de afdeeling Loemadjang. Kalender für Vermessungswesen und Kulturtechnik begründet von W. Jordan, fortgesetzt von W. v. Schlebach 264

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 268