worden achtereenvolgens besproken de verschillende grondsoorten, bemesting, opbrengst, kostenberekening, bewerking van den grond, aanleg van wegen, bruggen en waterkeeringen, het gebruik van gewapend beton en andere bouwmaterialen, klimatologie, drainage, weide- en moeraskuituur. Ook de ruilverkaveling is niet vergeten. Een aanhangsel geeft wat er sinds i October 1912 nieuws is verschenen op geodetisch gebied, nieuwe instrumenten, meet methoden, nieuws op het gebied van basismeting, foutenleer en vereffening, photogrammetrie, hoogere geodesie en aardmagnetisme. Ten slotte een opgave van de nieuwe geschriften over geodesie en kuituurtechniek. In een tweede aanhangsel vindt men een overzicht van de verschillende vakvereenigingen, een lijst van de kadastrale ambte naren in Duitschland en een statistiek van het aantal landmeters in verhouding tot de oppervlakte en de bevolking voor de ver schillende staten van Duitschland. Van de 26 Duitsche staten zijn er slechts drie n.l. Sachsen-Altenburg, Reuss altere Linie en Bremen waar in verhouding tot het zielental minder landmeters zijn dan in Nederland. In Pruissen vindt men 1 landmeter op 10000 inwoners, in Beijeren 1 op 12000, in Württemberg 1 op 4800, in Waldeck 1 op 4000, in Hessen-Darmstadt en Sachsen- Meiningen 1 op 8000 inwoners; voor Nederland is deze ver houding 1 op 30000. Niettegenstaande het kleine formaat is in den kalender zeer veel ondergebracht wat voor den landmeter nuttig en noodig is te weten. De verzameling van allerlei tafels in een klein bestek is zeer handig in het gebruik en hoewel het werkje door den beknopten vorm waarin het is gegoten geen aanspraak kan maken op den rang vp.n een uitgebreid leerboek, is het zonder twijfel voor den landmeter een zeer geschikt middel om zijn kennis der geodesie eens te verfrisschen. De kalender verdiende ook in Nederland meer gebruikt te worden. De prijs (4 Mk.) kan daarvoor geen beletsel zijn. La réfection du Cadastre par Arthur Girault, professeur d'économie politique a la faculté de droit de l'université de Poitiers, maire de Mignaloux-Beauvoir. Paris 1913, Librairie de la Société du recueil Sirey. Het boek is gericht «Aux maires de campagne» en in het 266

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 270