268 De kosten der hermeting van de gemeente Mignaloux-Beauvoir met een oppervlakte van 2400 H.A., 200 bebouwde perceelen en 1800 onbebouwde, bedroegen rond f 11000.het aandeel der gemeente in deze kosten was 36 °l0 of f 4000. De staat wijst den landmeter aan, die het werk zal verrichten, de gemeente benoemt in hoofdzaak de leden der grensregelings commissie. Door de grondeigenaren in de gemeente worden n.l. 8 hunner als lid aangewezende burgemeester is ambtshalve voorzitter, de landmeter ambtshalve secretaris. Verder wordt nog door den prefect een notaris uit het kanton of wel een plaats vervangend vrederechter tot lid der commissie benoemd. Na het inwerkingtreden der wet van 1898 werd een korps landmeters aangesteld na afgelegd examen. Maar vrij spoedig kwam de regeering van dat systeem terug en in het begin van 1907 reeds gingen de in dienst zijnde landmeters over naar de afdeeling der directe belastingen en sinds dien werden de her metingen opgedragen aan particuliere landmeters. Het aantal dier deskundigen is echter vrij gering, vandaar dan ook dat de hermeting van de republiek slechts zeer langzaam voortgaat en tal van gemeenten jaren lang moeten wachten, eer zij voor hermeting in aanmerking komen. Is eenmaal tot het verrichten-der hermeting de toestemming vanwege het departement van financiën verleend, dan vangt de strijd aan tusschen dit departement en dat van landbouw. De ruilverkavelingsdienst stelt, zoodra zij bericht krijgt van de voorgenomen hermeting, aan het gemeentebestuur voor om de wegen en de cultuurgrenzen te regulariseeren. Ontvangt Financiën hiervan bericht dan wordt de gemeente er op gewezen dat tegen de voorgenomen ruilverkaveling weliswaar geen bezwaar bestaat, doch dat de werkzaamheden van den landmeter niet zullen aan vangen voordat de nieuwe configuratie van het terrein tot stand is gekomen en de hermeting in verband daarmede voorloopig zal worden uitgesteld. Het gemeentebestuur wordt zoo tusschen twee vuren geplaatst; eenerzijds wordt haar aangeboden ruilverkaveling harer gronden tegen betaling van 25% der kosten, van de andere zijde wordt haar gezegd «Als gij dit doet, heeft de hermeting voorloopig niet plaats.» De oorzaak van dezen strijd is niet anders dan rivaliteit tusschen Landbouw en Financiën. Het eerstgenoemde departement

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 272