is er op uit den kadastralen dienst over te nemen en naast de ruilverkaveling als een afdeeling bij Landbouw onder te brengen. Het tracht alle mogelijke argumenten aan te voeren om de wenschelijkheid van deze wijziging te betoogen. Verschillende rapporten omtrent deze kwestie werden opgesteld en in de «chambre des députés» behandeld, tot nog toe zonder succeshet departement van Financiën wil het kadaster niet loslaten. Zoodra met de hermeting daadwerkelijk een aanvang wordt gemaakt, heeft eerst de vaststelling plaats der gemeentegrenzen, waarbij de burgemeesters der betrokken gemeenten aanwijzing doen. Daarna geschiedt de delimitatie der wegen in de te hermeten gemeente en tenslotte die van het privaatbezit. Kan de landmeter een eigendomskwestie niet in der minne schikken, dan wordt deze voorgelegd aan de grensregelingscommissie. De triangulatie en veelhoeksmeting vangen aan na de vaststelling der gemeente grenzen, de detailmeting na delimitatie van alle eigendomsgrenzen. De nieuwe plans en leggers worden, zoodra zij gereed zijn, aan het gemeentehuis gedeponeerd ter inzage voor belanghebbenden. Deze laatste kunnen tegen de vastgestelde grenzen hunne bezwaren inbrengen. Heeft dit niet plaats dan worden een jaar na den datum der ter visie legging de provisoire grenzen definitief. Volgens de wet van 1898 was de zorg voor de bijhouding van het kadaster in hermeten gemeenten opgedragen aan de administratie der directe belastingen. Tot voor kort had deze bijhouding zeer onregelmatig plaats, sinds 1 Januari 1913 echter wordt zij op geregelde tijdstippen verricht door daartoe door de evengenoemde administratie aangewezen particuliere landmeters. De kosten worden gedragen door staat, departement en gemeente in dezelfde verhouding als voor die der hermeting werd vastgesteld. Wanneer men nagaat welke de gevolgen waren van de wet van '98, hoe groot het aantal gemeenten is, dat gebruik maakte van haar recht, dan mag het resultaat zeker bedroevend heeten. Slechts 69 van de ruim 36000 gemeenten die Frankrijk telt zijn in den loop dier 15 jaren hermeten. Wanneer de arbeid op dien voet wordt voortgezet zal de hermeting van Frankrijk een werk van langen adem worden en eerst over 8000 jaren haar beslag hebben gekregen. Wellicht is men dan reeds aan een nieuwe hermeting toe. Het povere resultaat van de wet van *98 is bijna uitsluitend 269

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 273