273 voorstelling van de meetcijfers, welke laatste alleen een betrouw bare maatstaf zijn. De kaart dient slechts, om aan ons voorstellings vermogen te hulp te komen. Onderstellen wij eens, dat een kaart op schaal i a 2500 geteekend is, waar dus 1 m.M. 2.50 M. vertegenwoordigt, dan volgt daaruit, dat de dubbele copie tengevolge van de dubbele copiëerfouten, van den krimp of den rek van het papier, van de dikte der inkt- lijnen en van de verwrongen aansluiting der kadastrale bladen zeker niet verder dan tot op 1 a 2 M. te vertrouwen is. Voegen wij daar nog bij, dat vele perceelscheidingen gevormd zijn door greppels, slooten, enz., die na de totstandkoming van het minuut plan zich heel goed dertig, veertig centimeter kunnen verplaatst hebben door het jaarlijksche opschot; terwijl er vaak ook nog onzekerheid bestaat omtrent de juiste ligging van de grens (rechter- of linkerkant of het midden van een sloot), dan wordt de nauw keurigheid nog geringer. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat vele oorspronkelijke grenzen zijn weggeraakt en dat het beginpunt van een vroegere meting dikwijls niet is te vinden. Wij maken ons zelf wijs, dat wij door zoo'n plan van uitbreiding de toekomstige rooilijnen keurig hebben vastgesteld, terwijl er inderdaad schomme lingen van 3 tot 4 M. mogelijk zijn. In sommige gevallen, waar bepaaldelijk fouten en onjuistheden in de oorspronkelijke opmetingen zitten, kan de fout veel grooter zijn en zelfs 10 M. overschrijden. Toch heeft zoo'n plan bindende kracht en kan het beslissend zijn voor het al of niet onteigenen, voor de grootte der schade loosstelling, voor het bouwverbod en dergelijke. Dat de be zwaren niet alleen theoretisch zijn, zal het volgende voorbeeld aantoonen. Een rooilijn van het nieuwe plan loopt juist over de scheiding der perceelen A en B. Het perceel A wordt als straat geheel door bouwverbod getroffen en zal derhalve nooit als bouwterrein worden aangekocht, zoodat de eigenaar het tegen een klein prijsje aan de gemeente verkoopt. Het terrein B echter is in de gunstigste conditie. Het grenst geheel aan de straat, is dus prima bouw terrein en wordt door den eigenaar tegen goeden prijs aan een bouwer verkocht. Als naderhand echter het papieren plan werke lijkheid wordt, blijkt, dat een strook van perceel A, breed 4 M., buiten de straat valt. Perceel B heeft een geweldigen tegenvaller want het is, wil het exploiteerbaar zijn, genoodzaakt de benoodigde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 277