jongelieden, die zich een werkkring bij het Kadaster zochten verzekerd is, zal de toeloop wel grooter worden en is het hier de plaats om hulde te brengen aan dezen Dienst-Chef, die zich steeds heeft doen kennen als een warm behartiger van de belangen zijner ondergeschiktenhulde ook aan de Regeering voor haar onbekrompen tegemoetkoming in deze. Overgaande tot de bespreking van het onderwijs aan den cursus, kan worden opgemerkt, dat dit voor de Adjunct-landmeters omvat: i°. het schoonschrift, het randschrift en het drukschrift; 2°. het kopiëeren, in inkt trekken, kleuren en beschrijven van kaarten 3°. de practische kennis van de regeling, het gebruik en het onderhoud van de bij het Kadaster gebezigd wordende meet- en teekeninstrumenten; 4°. de driehoeks- en veelhoeksmeting en berekening; 5°. de detailmeting; 6°. de kaarteering en het aanleggen van bladen 7°. de suppletoire meting; 8°. de suppletoire kaarteering en bijwerking der kaarten; 9°. de kennis van de inrichting, de invulling en de bijhouding van de formulieren, bij het Kadaster in gebruik; io°. de verschillende methoden van inhoudsberekening; ii°. eenige kennis van de leer der kaartprojectiën, teneinde in staat te zijn, de verschillende formules voor de polyeder projectie en de gewijzigde projectie van Bonne te kunnen toepassen 12°. de kennis van alles, wat betrekking heeft op de uitoefening der functiën van Gouvernementslandmeter. Tot sub. ten 120 behoort dus ook de kennis van het tweede boek van het Burgerlijk Wetboek voor Nederlandsch-Indië. Moge echter het onderwijs in het Burgerlijk Recht zich verder uit strekken dan het tweede boek De plechtige opening van den Cursus heeft op den 7 den Oc tober 1913 te Bandoeng in het voorloopige cursusgebouw op den Lengkongweg plaats gehad. Voor deze gelegenheid waren van Batavia overgekomen de heeren Polderman en van Driessche, Chef en waarn. Inspecteur van het Kadaster, terwijl onder de 285

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 289