genoodigden werden opgemerkt de Resident, de Assistent-Resident, de Controleur en eenige vertegenwoordigers van de pers. De openingsrede van den heer Polderman luidde woordelijk als volgt: Mijne Heeren, Wij zijn hier heden vereenigd voor de opening van den cursus voor de opleiding van Europeesch-en Inlandsch technisch personeel van den kadastralen dienst in Nederlandsch-Indië, welke cursus opgericht is naar aanleiding van het bepaalde in het Gouvernements besluit van 12 Augustus 1913 N°. 38. Ik begin met U allen welkom te heeten in dit eenvoudig lokaal, dat voorloopig voor dit doel is ingehuurd, in afwachting van de oprichting van een goed gebouw, dat in alle opzichten aan de te stellen eischen zal voldoen. Het zij mij vergund, U in korte trekken mededeeling te doen van de motieven, die de regeering aanleiding hebben gegeven om in mijn voorstel te treden, om het Kadaster in de gelegenheid te stellen, zijn personeel op deugdelijke en systematische wijze voor te bereiden voor de taak, die het in onze Koloniën te vervullen heeft. Wanneer wij vooropstellen, dat een goed Eigendomskadaster de meest mogelijke rechtszekerheid moet waarborgen voor het grondbezit en de gegevens moet leveren voor een billijken aanslag in de Verpondingsbelasting, zal ieder terstond moeten toegeven, dat de daaraan verbonden arbeid behoort te worden verricht door personeel, dat technisch en administratief geheel voor zijn taak berekend is, willen de werkzaamheden met de vereischte groote nauwkeurigheid coulant worden afgedaan. Aan de theoretische en practische kennis van den kadaster ambtenaar worden thans, zoowel in Europa als in Ned. Indië, vrij zware eischen gesteld, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat alleen goed ontwikkeld technisch personeel in staat is, een betrouw baar Eigendomskadaster op zuiver wiskundigen grondslag samen te stellen en deugdelijk bij te houden en daardoor technische fouten te voorkomen, die zoowel het publiek als de regeering groot financieel nadeel kunnen berokkenen. Aangezien het kadasterpersoneel niet kon worden gerecruteerd 286

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 290