287 uit een vakschool, had de vorming der jonge werkkrachten tot nog toe plaats aan, de verschillende bureaux van het Kadaster. Door den gestadigen voortgang der economische ontwikkeling in geheel Ned. Indië en de door de regeering getroffen maat regelen tot tegen gang van het onwettig grondbezit, zijn de werk zaamheden aan die kantoren zeer belangrijk toegenomen en aangezien de uitbreiding van het kadasterpersoneel daarmede geen gelijken tred gehouden heeft, moet al sedert tal van jaren door het geheele personeel met buitengewone inspanning worden getracht, het publiek, zoo spoedig als dit mogelijk is, aan de gevraagde stukken te helpen en te zorgen, dat de kadastrale administratie daarbij richtig wordt gevoerd. Dat de chefs en het verder personeel aan die kadasterkantoren, onder die omstandigheden, tijd en gelegenheid misten, voor eene deugdelijke opleiding van de hun voor dat doel toegevoegde jongelieden, zal niemand verwenderen. De vorming, zoowel van de adjunct-landmeters als van de inlandsche leerlingen was en bleef dan ook vrij gebrekkig en vorderde slechts zeer langzaam. Die toestand kan niet langer worden bestendigd. Alleen eene belangrijke en snelle uitbreiding van het kadaster- personeel kan eene afdoende verbetering in den bestaanden toestand brengen, kan het publiek in de gelegenheid stellen, de stukken, die het noodig heeft voor de vestiging van een rechtstitel op den grond, voor de overschrijving van bestaande zakelijke rechten en voor verdere handelingen op agrarisch gebied, binnen betrekkelijk korten tijd van de betrokken bureaux van het Kadaster te ontvangen. Ook door dien maatregel alleen zal de werkkring van het Kadaster over de bezittingen buiten Java en Madoera spoedig kunnen worden uitgebreid en een einde worden gemaakt aan de rechtsonzekerheid van het grondbezit, die daar thans nog in tal van belangrijke plaatsen en nederzettingen heerscht en de ont wikkeling van het grondcrediet in den weg staat. De uitbreiding van het Europeesch personeel kan niet worden verkregen door uitzending van ambtenaren van het Kadaster uit Nederland. Van de betrokken autoriteiten is de mededeeling ontvangen, dat op elke aanvrage om uitzending in de eerste vijf jaren afwijzend zal moeten worden beschikt, uit hoofde van het belangrijk tekort

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 291