288 aan personeel, dat ook bij het Kadaster daar te lande bestaat. Het behoeft dus geen nader betoog, dat eene goede en snelle opleiding aan een daartoe op te richten cursus dc aangewezen weg is, om binnen den kortst mogelijken tijd geregeld nieuwe deugdelijke werkkrachten aan den kadastralen dienst in Ned. Indië te kunnen toevoegen. Deze overwegingen hebben de regeering aanleiding gegeven te besluiten tot de oprichting van den cursus, die heden geopend wordt. De ambtelijke vooruitzichten van de leerlingen, die aan dezen cursus zullen worden opgeleid, zijn zoo gunstig, dat met recht verwacht mag worden, dat de lust tot indiensttreding bij het Kadaster, zoowel onder de Europeesche als Inlandsche jongelieden, vrij groot zal zijn, vooral, wanneer die vooruitzichten in ruimer kring bekend raken. Ik acht het daarom niet ondienstig die hier te releveeren. Tot adjunct-landmeter van het kadaster kunnen o.m. worden benoemd, zij die het eindexamen eener hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus met goed gevolg hebben afgelegd en die daarbij blijken hebben gegeven, in de wiskundige vakken goed onderlegd te zijn. Bij hunne indiensttreding ontvangen zij een salaris van f 150. 's maands en komen zij terstond als leerling aan dezen cursus, waar zij eene tweejarige opleiding genieten, die hen in staat zal stellen, daarna vrijwel als volle werkkrachten aan de bureaux van het Kadaster te worden verbonden, waar zij verder de noodige routine kunnen opdoen. Wanneer zij zich zoowel theoretisch als prachtisch goed hebben bekwaamd, kunnen zij zich na 3 jarigen dienst onderwerpen aan het examen voor landmeter bij het kadaster. Slagen zij voor dit examen, dan wordt hunne bezoldiging in elk geval gebracht op f 225, maar zijn zij ook bij vacatures in den rang van landmeter waaraan het in de eerste jaren wel niet zal ontbreken, terstond als zoodanig benoembaar op een salaris van f 300 's maands met vier driejaarlijksche verhoogingen van f 75, zoodat zij als land meter een maximum traktement van f 600 kunnen verwerven en bij gebleken geschiktheid en de daartoe vereischte ontwikkeling ook in aanmerking kunnen komen voor de hoogere rangen van bewaarder, inspecteur 'en Chef van den dienst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 292