De adjunct-landmeters genieten dus een geheel kostelooze opleiding en ontvangen bovendien voor hun levensonderhoud nog 150.'smaands gedurende hun studietijd. Gunstiger kunnen de voorwaarden toch zeker niet gesteld worden en daarom past het mij hier eerbiedig hulde te brengen aan de Indische regeering, die op zoo onbekrompen wijze de gelegenheid geopend heeft voor jongelieden, om dienst te nemen bij het Kadaster in Ned. Indië. De Inlandsche leerlingen kunnen tot dezen cursus worden toe gelaten, wanneer zij eene Inlandsche school der ie klasse met vrucht hebben doorloopen. Ook voor deze leerlingen geschiedt de opleiding geheel kosteloos en ontvangen zij bovendien gedurende het eerste jaar hunner opleiding eene toelage van f 10.'s maands, welke in het 2e jaar met f 5's maands wordt verhoogd. Na eene tweejarige studie worden zij bij betoonde geschiktheid benoemd tot élève-mantri van het Kadaster. Wordt het voorstel tot reorganisatie der tractementen van het Inlandsch Kadasterpersoneel, dat met gunstig advies door de Indische regeering is doorgezonden, in Nederland aangenomen, dan ontvangen de élèvre mantri's, te beginnen met het jaar 1914, bij hunne indiensttreding een salaris van f 25.'smaands en worden zij na 3 jarigen dienst als zoodanig, in de gelegenheid gesteld proeven, van bekwaamheid af te leggen voor den rang van mantri, waartoe zij dan in verband met hunne opleiding aan den cursus in staat zullen zijn. Bij hunne benoeming tot mantri van het Kadaster, komen zij in aanmerking voor eene bezoldiging van f 40.'s maands en verkrijgen zij bij ijverige en trouwe plichtsbetrachting 6 drie- jaarlijksche verhoogingen van f 10.zoodat zij als mantri een maximumtraktement van f 100.'smaands kunnen verwerven, terwijl zij bij gebleken geschiktheid ook tot hoofdmantri, op een salaris van f 120.'smaands kunnen worden benoemd. Ook voor het Inlandsch kadasterpersoneel zal dus de financieele positie gunstig worden. En nu een enkel woord tot den heer Moet en den mantri Raden Tjokro Soeharto, die belast zijn met het geven van onderwijs aan deze inrichting. Het is geen gemakkelijke, maar een schoone taak, die U is opgelegd en waarvoor U zijt uitgekozen, omdat ik u daartoe berekend acht. 289

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 293