ïq van Nederland en wij vragen volgens dat beginsel in alle dien sten en bedrijven invloed te hebben, maar dan moet het ook inderdaad zijn een algemeene wensch, waarvan blijkt dat hij leeft in alle ambtenaren van ons land. Spreker zou dus de voorstellers van de punten 7 en 8 ernstig in overweging willen geven, zijn voorbeeld te volgen. Lokt men thans eene beslissing uit omtrent medezeggenschap en valt deze uit in ongunstigen zin, dan staat het met deze zaak slechter dan wanneer men eenvoudig de voorstellen intrekt en dus de geheele kwestie voorloopig van het program van den Rechtstoestandbond afvoert. De heer van Duuren zegt, dat de afgevaardigden van den voorstellenden Bond een opdracht hebben om de voorstellen te verdedigen en daaraan gevolg moeten geven. Doch ook afgezien hiervan zou spreker, gehoord de argumenten van den heer Detiger, de verdediging van de voorstellen toch niet in den steek willen laten. De Minister van Justitie heeft zich aan de motie voor de wet telijke regeling van de rechtspositie weinig of niets laten gelegen liggen, dus is het ook niet te verwachten dat, wanneer wij verder gaan, de Minister daaraan meer aandacht zal wijden. Daartegenover moet spreker opmerken, dat het onderwerp, het welk verleden jaar zoo in de lucht zat, zooals de heer Detiger terecht heeft opgemerkt, den laatsten tijd niet alleen meer in de lucht zit, maar ook in praktijk is gebracht. In de eerste plaats wil hij in herinnering brengen dat Minister Colijn aan de onder- officiersvereeniging «Ons Belang» heeft doen toekomen de ont- werpbegrooting voor 1913 voor wat betreft de positieverbetering van de onderofficieren, met het verzoek over die voorgenomen positieverbetering onomwonden een oordeel te vellen en dat niet alleen, maar het bestuur van die vereeniging is bij den Minister op audiëntie geweest van 's morgens half elf tot 's middags twee uur en heeft een buitengewoon aangenaam onderhoud met den Minister over die zaak gehad. Dit ligt geheel in de lijn van hetgeen verleden jaar werd ge vraagd. Trouwens, Minister Veegens heeft destijds hetzelfde systeem toegepast ten opzichte van de Rijksverzekeringsbank. Voorts mag in herinnering worden gebracht, dat in verschillende gemeenten verordeningen zijn aangenomen, waarin het beginsel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 29