36 De heer Poederbach zegt, dat wanneer in het Maandblad de motie niet juist is geredigeerd, de schuld hiervan, getuige de copie, niet ligt aan de Redactie. Het eerste deel van de motie wil eigenlijk, dat het Bestuur zich op de hoogte houdt van de wijze, waarop uitvoering gegeven wordt aan het nu aangenomen artikel, de conclusie van de vorige vergadering. Het Bestuur nu is ten deze diligent. Tegen het tweede deel van de motie bestaat iets meer bezwaar, daar blijkbaar de voorstellers niet alleen wenschen een adviesrecht in den zin van overleg (waarmee het Bestuur wil meegaan), maar wel degelijk op het oog hebben het toekennen van een zeker beslissingsrecht of medezeggenschap en daartegen meent het Be stuur te moeten stelling nemen. Niet uit overweging, dat voor medezeggenschap niet iets te zeggen zou zijn, maar in hoofdzaak om taktische redenen, om redenen van utiliteit. Uit de discussiën bleek het vorig jaar duidelijk, dat men bedoelde de beslissing aan de overheid te laten. In 1907 werd aan de toenmalige Regeering gevraagd, hoe zij stond tegenover de ambtenaarsvereenigingen en het antwoord, bij monde van den heer de Meester gegeven, was, dat de Regeering meende, dat men in 't algemeen een zeer tegemoetkomende houding tegenover de ambtenaarsvereenigingen moest innemen, dat ook de ambtenaren zooveel mogelijk gehoord moesten worden over de arbeidsvoorwaarden in het algemeen, en zelfs ook over dienstbelangen, maar hij ontkende beslist, dat de ambtenaren het recht zouden moeten hebben door de Regeering te worden gehoord. Men hoeft niet te verwachten dat de tegen woordige Regeering verder zou willen gaan. Met de motie zou men een principieele uitspraak ten gunste van medezeggenschap binnenhalen en dat zou het Bestuur gaarne voorkomen. Mogelijk zou door deze incidenteele beslissing over medezeggenschap een twistappel in den Bond worden gebracht, die er toe leiden kan dat de eenheid, tot nu toe bewaard, te loor gaat. Spreker bepleit in elk geval uitstel tot het volgend jaar; wil de vergadering persé een uitspraak doen, dan geeft hij in overweging aan de motie toe te voegen dat met de aanneming niet bedoeld is, dat de Bond zich in principe heeft uitgesproken voor het beslissingsrecht. De heer van Duuren ziet niet in dat de motie een twist appel in den Bond zou kunnen brengen; na de ontvangst die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 36