8 voor perceelen van 5 aren en kleiner; 6% enz. (volgt de tolerans van art. 21 wet Grondbelas ting «Is een perceel kleiner bevonden dan in de akte wordt «vermeld, dan wordt het niet overgedragen gedeelte gesteld «ten name van den vervreemder en consorten, wanneer het «verschil meer bedraagt dan boven is vermeld. «Dit voorschrift is niet toepasselijk, wanneer uit de akte «blijkt, dat de grootte van het overgedragen gedeelte slechts «bij benadering is opgegeven.» Ook hier dus is eene tolerans gesteld, is aangegeven het grootst toelaatbare verschil tusschen de meting van den particulier en die van den landmeter van het kadaster. In meer technische voorschriften als de «Anweisung IX» in Pruisen, en de «Handleiding» hier te lande, treft men toleransen voor /zwemmetingen aan. Zoo b.v. voor de meting van veelhoeks zijden. De juiste lengtebepaling van deze lijnen is van zóóveel gewicht, dat ze minstens tweemaal gemeten worden, terwijl het in den aard van de zaak ligt dat ze zóó gekozen worden, dat ze meestal zeer goed te meten zijn. Toch wordt tusschen twee metingen van dezelfde veelhoekszijde nog een verschil toegestaan van b.v. op 20 Meter: in Pruisen 9 a 13 c.M., in Nederland 4 a 7 c.M., op 100 Meter: in Pruisen 21 a 30 c.M., in Nederland 10 a 15 c.M. Art. 97 1. K. stelt geen tolerans voor lengte maten vast, alleen voor vlaktematen. De reden hiervan zal wel gezocht moeten worden in de omstandigheid, dat de kadastrale administratie zich uitsluitend met vlaktematen inlaat. De consortenboeking waarmede art. 97 I. K. dreigt bij grooter verschil, is geen onschadelijke administratieve maatregel. De eigenaar, wiens perceel «in consorten» geboekt is, ondervindt daarvan last en nadeel. Bekend is o. a. dat vele hypotheekbanken weigeren om «in consorten» geboekte perceelen als hypothecair onderpand te aanvaarden. De vraag of in een bepaald geval al of niet consortenboeking moet plaats vinden, is dus van algemeen belang. Bovendien brengen de consortenboekingen ook voor de kadastrale administratie omslag en ongerief mede. 4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 41