44 b. Indien de akte lengtematen bevat, waaruit de vlaktemaat niet te berekenen is (b.v. ter breedte van 20 M. en over de ge- heele diepte van het perceel») dan leide men uit den tolerans voor vlaktematen een tolerans voor lengtematen af, door telkens de helft van het in art. 97 genoemde percentage toetestaan voor lengtematen gelijk aan den vierkantswortel uit de in art. 97 ver melde vlaktematen, alzoo: 4 voor lengtematen van 22 M. en kleiner, 3 0/0 2250 M. 2 50112 M. 1 V'2 112 224 M. i 0/0 224316 M. 3/4 o/0 grooter dan 316 M. Toegegeven wordt dat de langs dezen weg verkregen tolerans geen ideale is, dat er een wiskunstig juistere formule voor te vinden is, en dat ook b.v. alle terrein niet over één kam ge schoren kan worden, zoodat een tolerans voor lengtematen ver schil behoort te maken tusschen gunstig en ongunstig terrein. Evenwel, langs logischen weg is deze, niet vastgestelde tolerans afgeleid uit de in art. 97 voorgeschrevene. Zoolang dit art, geen tolerans voor lengtematen geeft, moet men zich zoo goed mogelijk trachten te behelpen. Verre te verkiezen zou evenwel zijn een duidelijk voorschrift. En het zou m. i. op den weg van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde liggen om den Minister te wijzen op de on volledigheid van het bestaande artikel, en aanvulling daarvan te verzoeken. Deze aanvulling is vooral noodzakelijk geworden, nadat de Minister beslist heeft, dat thans ten aanzien van lengte maten geen enkele afwijking, hoe klein ook, getolereerd wordt, dat het kleinste verschil tusschen in de akte genoemde en door den landmeter waargenomen lengtemaat onverbiddelijk tot consortenboeking moet leiden. Wordt deze gedragslijn in de toekomst volgehouden, dan zullen, tot schade van het publiek, vele perceelen in consorten geboekt moeten worden. Maar nog een ander, even betreurenswaardig gevolg zou deze handelwijze met zich brengen. Het noemen van lengtematen in de akten komt meer en meer in zwang, is iets moderns, beteekent een stap vooruit. Want het is een publiek belang dat in de akten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 44