46 bovensten spiegel een kras aangebracht, zoodat men bij de waar neming het beeld van een jalon in de meetlijn, den jalon in de loodlijn en de streep op den bovensten spiegel in een lijn ziet. Zooals uit fig. 2 blijkt, wordt het voetpunt van de loodlijn dan zeer gemakkelijk afgelezen op het in den bovensten spiegel ge vormde beeld van de meetveer. Het spreekt vanzelf, dat men bij het gebruik er voor dient te zorgen dat hand of arm niet de uitsnijding in den bodem van het instrument bedekken, en daardoor de vorming van een beeld van de meetveer verhinderen. Het instrument wordt met afschroef baar handvat in étui geleverd (ook door de firma Reiss te Liebenwerda) tegen den prijs van Mk. 16,50. H. KAARTEERINSTRUMENT. Dit instrument, vervaardigd door de fabriek van Adam Berg man n te Nürnberg, bestaat in hoofdzaak uit een plaat van nieuw zilver A B, waarop een schaal kan bevestigd worden. Op deze plaat rust een rail C D, waarlangs zich een slede bewegen kan, bestaande uit een vee- rende copieërnaald E, een glasplaatje met index G en een daarboven geplaatste loupe F. Aan de voorzijde van de nieuwzilverplaat zijn twee beginstreepen H en H1 aangebracht, welke moeten overeenstemmen met de nulpunten van de schaal. De schaal bestaat uit een gewone kaarteerschaal (Transversal- massstab) van celluloid, waarop met een verdeelmachine eene nauw keurige verdeeling is aangebracht, en bevat twee verhoudingen. Ook worden bij het instrument gecombineerde schalen geleverd, voorzien van zes verdeelingen, terwijl ook elke andere vlakke schaal op de plaat bevestigd kan worden. Het glasplaatje G kan naar gelang de dikte van de schaal hooger of lager gesteld worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 46