47 De voor de aflezing dienende loupe is gemakkelijk te bevestigen en te verwijderen en kan in elke richting draaien. Voor het bevestigen van de schaal plaatst men de slede zoo, dat de naald E samenvalt met de streep H of H'. De nulstreep van de schaal moet dan samenvallen met den index G. Om een punt op een meetlijn te kaarteeren legt men de nieuw- zilverplaat AB met den scherpen kant HH' langs de meetlijn daarbij zorgende dat H of H1 (naargelang men naar links of naar rechts een punt moet uitzetten) samenvallen met het begin punt der meetlijn, beweegt de slede langs de rail totdat men met behulp van de loupe den index G ziet samenvallen met de te kaarteeren maat op de schaal en drukt daarna op den knop van de copieërnaald. Men kan met dit instrument, vooral wanneer verscheidene punten op eenzelfde meetlijn moeten worden uitgezet, veel sneller werken dan met passer en schaal. Op eenzelfde meetlijn kan men met het kaarteerinstrument in een minuut ongeveer 20 punten kaarteeren. De bij den arbeid gebruikte schaal heeft daar er geen passer- punt opgezet wordt ongeveer niets te lijden. De prijs van het instrument bedraagt met inbegrip van een «Transversalmassstabmet twee verhoudingen Mk. 45.(met 20% rabat) terwijl het in elke gewenschte lengte en met elke schaal geleverd wordt. H. BOND RECHTSTOESTAND. In de algemeene vergadering gehouden te Amsterdam op 29 Januari 1913 werd het voorstel van het Bestuur tot wijziging van art. 5 der Statuten met algemeene stemmen aangenomen. Leden van het Bestuur behoeven dus niet meer te Amsterdam woonachtig te zijn. (Zie Tijdschr. v. K. en L. 1912, bladz. 259). VEREENIGING VOOR KADASTER en LANDMEETKUNDE. Het resultaat der door het bestuur d.d. 21 Januari j.l. aan de ambtenaren-leden verzonden circulaires is dat inkwamen: 73 adhae- siebetuigingen, een protest namens de 55 op de Utrechtsche

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1913 | | pagina 47